Gündem

Bir Kıta Yanıyor!


1851’den bu yana Avustralya’daki “Bush Fire” adı verilen çalı yangınları geniş alanları etkilemesi ve ciddi biçimde can ve mal kaybına sebep olmasıyla bilinir.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen yangının büyüklüğünü diğer bilinen büyük yangınlarla kıyaslarsak Amazon yangınlarının 5 katı, Kaliforniya yangınlarının 50 katı kadardır diyebiliriz.

Şu an Avustralya’da yüksek derecelere ulaşan hava sıcaklığı ve rüzgar sebebiyle ülkenin dört bir yanına yayılan yangın önüne geçilemez bir felakete dönüşmüş durumda ve hiçbir şekilde durdurulamıyor. 1851’den beri çıkan yangınlar ülke tarihinin en büyük olanı. Durum öyle bir hale geldi ki rekor boyutlara ulaşan ve kontrol altına alınamayan yangınlar, ülkede daha önce oluşturulmayan önlemler alınmasına yol açtı. Örneğin Avustralya Başbakanı Scott Morrison 3.000 kişilik ordunun alevlerle mücadele için göreve çağrıldığını söyledi. Avustralya’da şu ana kadar yanan bölgelerin toplamının 15 milyon hektar olduğu söyleniyor ve bu miktar Marmara Bölgesi’nin yüzölçümüne denk geliyor. Ayrıca yangın uzaydan da görünüyor. Yangın boyunca ekosistemde yaşayan 500 milyondan fazla hayvan öldü ve soyları tükenmekte olan kanguru ve koala bu hayvanlardan iki tanesi. 24 insanın ölümüne yol açan yangın ayrıca binlerce insanın evlerini terk etmek zorunda bıraktı ve gün geçtikçe bu sayılar artıyor.

Milyonlarca hayvanın zarar gördüğü, orman ve bitki örtüsünün kaybolduğu, onlarca can kaybı yaşandığı, yüz binlerce insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığı korkunç yangınların durmasını temenni ediyoruz.

Gündem
Küçük Melek Fındık
Gündem
Elon Musk “Cybertruck”
Gündem
Türkiye’nin Yerli Otomobili “TOGG”
Henüz bir yorum yok.