Genel

Bu Hafta #NeYapsak?


Kafe – Untwoin

Bu haftaki rotamız “Untwoin”. Untwoin bizi hamburgerleriyle doyurup lezzetin tadına varmamızı sağlayacak. Beşiktaş ve Kadıköy’de şubesi olan Untwoin’e bağımlı olacağınıza eminiz. Biz Beşiktaş’taki şubesine gittik ve kapıdan çıkarken tekrar gelmenin planlarını yaparak ayrıldık. Bizim tercihimiz “Mout Face” kocaman enfes hamburgerinin yanında kızarmış çıtır kova patatesi önce görüntüsüyle daha sonra da lezzetiyle bizi etkiledi. Dilerseniz kendi malzemelerinizi seçip istediğiniz gibi hamburger sipariş edebileceğinizi de hatırlatmak isteriz. Küçük sevimli Şubenin içi çalışanların fotoğraflarıyla dolu, bu samimi ortamda siz de lezzetli bir yemek istiyorsanız Untwoin’e uğrayın deriz.

Kitap – Kırmızı Pazartesi

Kolombiya’lı yazar Gabriel Garcia Marquez’ in Nobel Edebiyat Ödüllü romanı Kırmızı Pazartesi; yazarın çocukluk yıllarında yaşadığı kasabada, göz göre göre işlenen bir cinayet ve sonrasında bilinçli veya bilinçsiz, kalınan sessizliği anlatıyor. Yazar, cinayetin arka planını konu edinirken, aynı zamanda bir halkın ortak davranış biçimlerinin portesini çiziyor. Yazar, anlatımı ve betimlemeleri ile  okuyucunun duygularına öyle güzel erişiyor ki ; ana karakterin öldüğünü romanın ilk sayfalarında ilan etmesine rağmen, roman sürükleyiciliğinden bir şey kaybetmiyor. Bu kısa ve ölümsüz romanın, var olan toplumsal gerçekliği görmenizi sağlayacağına inanıyor ve okumanızı tavsiye ediyoruz. Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Film – Knives Out

Suç romanlarıyla ün salmış yazar Harlan Thrombey, 85. yaş gününün gecesinde odasında ölü olarak bulunur. Olayın intihar olduğu düşünülmektedir fakat gerçekler su üstüne çıkmaya hazırdır. Meraklı bir dedektif olan Benoit Blanc bir anda olay yerinde belirir ve gizem perdesini aralamak için aile üyeleriyle görüşmeye başlar. Bütün konuşmaların altına kazıyarak aile üyelerinin sırlarını ortaya çıkartacaktır. Rian Johnson’ın yönetmen koltuğunda oturduğu 2019 yapımı film absürt komedi tadında bir polisiye filmi olarak izlemeniz için bekliyor. Yıldızlı kadrosu ve akıcı öyküsü ile kaliteli bir vakit geçirmeniz için “Knives Out” güzel bir tercih olacaktır.

Dizi – Westworld

Westworld dizisinin ismi Doktor Robert Ford’un (Anthony Hopkins) yarattığı, yüksek gerçeklikli bir sanal yetişkin eğlence parkının adından geliyor. Bedenleri başka yerde olan ziyaretçiler, bilinçleriyle bu eğlence parklarına gidiyorlar. Bu parklardaki dünyalarda, ziyaretçiler günlüğü 1000 dolar karşılığında robotlarla cinsel fantezilerden, zevkine adam öldürmeye kadar bir dizi “eğlence”yi yaşayabiliyorlar. Fakat birtakım sebeplerden ötürü işler yolunda gitmemeye ve yapay zekadan uyanan androidler, ziyaretçileri bir anlamda “avlamaya” başlıyor. İşte hikâye de burada başlıyor. Zamanda atlamalar yaparak bizi yakın gelecek ile geçmiş arasında sürükleyen ve orijinal bir konuya sahip olan bu diziyi izlemenizi tavsiye ederiz, iyi seyirler!

Tiyatro – Kibarlık Budalası

Moliere tarafından kaleme alınan ve başrolünü Haldun Dormen’in oynadığı bu oyun; zengin ve saf duyguları olan Mösyö ’nün asilzade olma hikayesini konu alır. Soylu sınıfa girebilmek için iyi-kötü her şeyi göze alan Mösyö, biricik kızını soylu biriyle evlendirmeye karar verir… Mösyö ’nünasilzade olabilmek için yer yer gülünç duruma düşmesi fakat hiç pes etmemesini konu alan bu oyunu izlerken kendinizi 17. Yüzyılın Fransa’sında bulacaksınız. Kibarlık Budalası, muhteşem oyuncu kadrosuyla 5,6 ve 7 Mart tarihlerinde farklı mekanlarda sahnede olacaktır. İyi seyirler dileriz!

Sergi – Neo

Rasim Aksan’ın dördüncü kişisel sergisi olan “Neo” 21 Şubat’ta sanat severlerle buluştu. Sergi, ağırlıklı olarak içinde bulunduğumuz dünya ve zıt düşen sanal görseller dünyası arasındaki çatışmanın topluma oluşturduğu etkileri Aksan’ın gözünden görmemize yardımcı oluyor. Sanatçı ayrıca insan vücuduna dikte edilmiş estetik beklentilere ve kurgusal algılara da değiniyor. Siz de bu sergiyi 21 Mart’a kadar Beyoğlu’nda bulunan Galerist’e giderek ziyaret edebilirsiniz.

Konser – Duman

Türk rock dünyasının vazgeçilmezi Duman, dünyada özellikle 90’lardan sonra boy gösteren “Therapy?” Grubu, yerli alternatif gruplarından olan Dolu Kadehi Ters Tut, müzik sektöründe yükselişini devam ettiren Emir Can İğrek, Ankaralı rocknroll grubu Al’York ve Türkiye müzik piyasasında kendini göstermeye başlayan Sülfür Ensemble ve Deer From Space; Epifoni’nin  yılın ilk festivali olan Stage Box da bir araya gelecek. 7 Mart Cumartesigünü Volkswagen Arena’da yapılacak festival saat 16.00 da başlayacak. Özellikle rock’a doyacağınız bu konserlerde şimdiden hepinize iyi eğlenceler.

Genel
Süper Lig’in Yeni Şampiyonu
Genel
Bu Hafta #NeYapsak?
Genel
Sosyal Medyanın Acımasız Yüzü: Linç Kültürü
Henüz bir yorum yok.