Genel

Bu Hafta #NeYapsak?


Kafe-Kadıköy İstanbul Kitapçısı

Bu hafta İBB’nin gözde yerlerinden biri olan Kadıköy İstanbul Kitapçısı’ndayız. Rıhtımda güzel manzarasıyla hem açık alanda hem kapalı alanda oturabileceğiniz samimi bir mekân. Fiyat performans olarak ortalamanın üstünde olmasıyla birlikte Covid19 döneminde gerekli önemlerin alındığını girdiğiniz an fark edeceksiniz. Eğer sizler de rahat bir çalışma ortamı arayanlardansanız sessiz, kütüphanesinden rahatça yararlanabileceğiniz Kadıköy İstanbul Kitapçısı tam size göre.

Film-Countdown

Countdown filmi Justin Dec yönetmenliğinde Elizabeth Lail, Ürdün Calloway’le, Talitha Bateman, Tichina Arnold, PJ Byrne, Peter Facinelli, Anne Winters ve Tom Segura gibi ünlü aktörlerin rol aldığı doğa üstü korku filmidir. Genç bir hemşire insanların ne zaman öleceğini tahmin eden bir uygulama indirir. Bu uygulamada kendisinin 3 günlük hayatı kaldığını öğrenir ve bu sırada peşinde gizemli bir silüetin olduğunu fark eder. Geç olmadan peşindeki gizemi çözüp hayatını kurtarmanın çözümünü bulmak zorundadır.

Dizi-The Last Kingdom

Uhtred oğlu Uhtred ülkesinin Vikingler tarafından kuşatılması ve babasının öldürüldüğü savaşta Danlar tarafından kaçırılmasıyla boyundan büyük işlerin ortasında kalan bir çocuktur. Zamanla bu çocuk yeni bir hayata kavuşarak kudretli bir savaşçıya dönüşecektir. Kavuştuğu bu yeni ailenin katledilmesiyle ve ülkesine olan özlemiyle beraber yolu Wessex ve Kral Alfred ile kesişir. Bu epik bir kaderin başlangıcıdır. Netflix’in 4 sezonluk aksiyon dizisi The Last Kingdom özellikle tarih ve orta çağ dönemlerini sevenler için güzel bir tercih olacaktır.

Kitap-Beş Sevim Apartmanı

Sizlere gerek konusuyla gerekse yazılış tarzıyla bambaşka bir deneyim yaşatacak kitaplardan olan Beş Sevim Apartmanı, Mine Söğüt’ün en bilinen eserlerinden biridir. Gerçekle soyutun psikolojik, fantastik ve korku öğeleri ile harmanlandığı kitap,   babasını küçük yaşta kaybetmiş, annesi tarafından terkedilmiş ve halasının yanında aile sevgisinden uzak kalmış yalnız bir çocuğun hikayesiyle başlar. Sosyal çevreden uzak bir şekilde kendi dünyasında yaşayan, çocukluğundan itibaren rüyalarına giren cinperilerle arkadaşlık yaparak büyüyüp doktor olan Samimi’nin hikayesidir bu kitap. Samimi bir gün bir kadına aşık olur fakat arkadaşı olan cinperiler onu kızdan uzaklaştırır. Bu durum onu o kadar kızdırır ki cin perilerini hayatından çıkarmak için bir plan yapar. 5 katlı ve 5 daireden oluşan bir apartman kiralar ve her bir dairesine içine cin peri girmiş 5 ayrı hastayı bir arkadaşının yardımıyla akıl hastanesinden alıp yerleştirir. 5 ayrı öyküden ve Doktor Samimi’nin günlüğünden oluşan kitap, her hastanın önce kendi kurguladığı yaşam öyküsünü ardından da hastane kayıtlarında yer alan gerçek yaşam öyküsünü anlatarak ilerlemektedir. Kitap finale yaklaştıkça öyle bir boyut alıyor ki son ana kadar bildiklerinizi ya da bildiğiniz sandığınız şeyleri unutturuyor size ve bu sebeple kitabı bitirdiğinizde Mine Söğüt’e ister istemez hayran kalıyorsunuz. Bizlerin çok sevdiği bu kitabı sizin de beğeneceğinize eminiz. İyi okumalar!

Konser-Yıldız Tilbe

Bu hafta Harbiye birbirinden eğlenceli konserlere ev sahipliği yapıyor. Sevilen şarkıcı Yıldız Tilbe 28 Ağustos 2020 Cuma günü saat 21.00’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Harbiye Cemil Topuzlu Açık hava Tiyatrosu’nda sevenleriyle buluşuyor. Bu keyifli konseri kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Tiyatro-Westend/ Batının Sonu (Moritz Rinke)

Başrollerinde Mert Fırat, Tülin Özen ve Naz Çağan Irmak gibi oyuncuların bulunduğu Westend-Batının Sonu, günümüz dünyasının bireysel sorunlarını sarsıcı bir şekilde ortaya koyuyor. Şehirden uzakta zengin bir mahalleye taşınan Eduard ve Charlotte evlerine, uzun zamandır görüşmedikleri eski bir dostlarını ve yeni komşularını ağırlar. Başta her şey güzel giderken zaman ilerledikçe olaylar gelişmeye başlar. Tek tek çözülmeye başlayan konuklar, cesaret edilemeyen konuları konuşmaya ve
tahmin edemeyeceğimiz dönüşleriyle ön yargılarımızı alt üst etmeye başlarlar.

Sergi-Bir Rüyanın İnşası: Arnavutluk Sanatında Toplumcu Gerçekçilik

Bir Rüyanın İnşası… Arnavutluk Sanatında Toplumcu Gerçekçilik sergisi; resim, çizim ve afişlerden oluşur. Sosyalizmin kuruluş ilkeleri ve amaçlarını özellikle işçi sınıfına dayatmayı amaçlayan diktatörlük dönemini görsel ögelerle açıklamaktadır. Artan Shabani direktörlüğünde gerçekleşen sergi, 7 Temmuz- 15 Kasım 2020 tarihleri arasında, Pera Müzesi bünyesinde aktiftir. Ayrıca sergi, Pera’nın pandemi sürecindeki ilk sergisidir.

Genel
Sosyal Medyanın Acımasız Yüzü: Linç Kültürü
Genel
Sporda Son Gelişmeler
Genel
Denizlerin Yol Arkadaşı: İrlanda Deniz Fenerleri
Henüz bir yorum yok.