Genel

Bu Hafta #NeYapsak?


Kafe – Mathilda Profiterol

Bildiğiniz gibi İstanbul’da her gün yeni mekanlar açılıyor. Özellikle Akaretler, lezzet tutkunlarının uğrak yerlerinden biri. Geçtiğimiz yıl burada kendine tatlı bir yer edinen ve şimdiden gönülleri fetheden Mathilda’yı bir de biz ziyaret edelim dedik. Menüye ufak bir göz gezdirdiğinizde kendinizi “Çilekli profiterol de olur mu?” diye sorgularken bulabilirsiniz. Evet, Mathilda’da bu mümkün!” Profiterole yeni ve lezzetli bir bakış açısı getiren mekanı tatlı krizlerinin en yoğun olduğu günlerde ziyaret etmenizi öneririz çünkü buradaki çikolatalara da ayrıca bayılacaksınız!

 

Kitap – Simyacı

Bu haftaki kitap önerimizde Brezilyalı yazar Paulo Coelho’nun Simyacı kitabı var. 1996 yılından itibaren Türkiye’de çok sevilen bu roman, Mevlana’nın ünlü “Mesnevi” eserinde yer alan bir küçük öyküden yola çıkarılarak yazıldı ve okurlar için klasik bir yapıt haline geldi. Simyacı’nın konusundan kısaca bahsedecek olursak İspanya’dan çıkıp Mısır piramitlerinde hazine aramaya giden Çoban Santiago’nun masalsı hikayesini anlatıyor. Simyacı’yı bir an önce okuma listenize eklemenizi öneririz çünkü onu okumak herkes daha uykudayken şafak vakti uyanıp güneşin doğuşunu seyretmeye benziyor.

 

Film – Amadeus Mozart

Küçüklüğünden beri müzisyen olma arzusuyla yanıp tutuşan fakat babasının engellemeleri yüzünden müziğe bir türlü adım atamayan Antonio Salieri, babasının ölümünü mucize olarak adlandıracak ve çalışmalarına başlayacaktır. Yıllar sonra Kapellmeister denilen saray müziği dalında yükselecek Salieri, müzik dehası Mozart ile tanışacak yeteneği karşısında kıskançlık ve kin duyacaktır. Mozart’ın hayatından kesitlere yer verilen filmin görsel şöleni içinde saatlerin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız!

 

Dizi – You

Caroline Kepnes’in “You” isimli çok satan kitabından uyarlama olan bu dizi takıntılı bir psikopatın aşkını konu ediniyor. Joe isimli ana karakter oldukça detaycı, analizci birisi. Çalıştığı kütüphanede Beck ile tanışıyor ve ilk görüşte aşık oluyor. Joe’nun kız hakkında bilgi toplamak için onu sürekli takip ediyor olması ve kendi hayatı gibi karşısındakilerin de hayatlarını takıntılarına göre yönetmeye çalışması etrafındaki insanların başlarına işler açıyor. Dizinin henüz 1. sezonu yayınlanmış olsa da izledikten sonra 2. sezonu heyecanla bekleyeceğinize eminiz. Şimdiden iyi seyirler!

 

Sergi – Bitmeyen Yolculuk Sergisi

Akademililer Sanat Merkezi, yeni sezon açılışını yaptığı “Bitmeyen Yolculuk” karma resim sergisi ile Türk resminin usta isimlerini bir araya getirdi. Sergide birden çok usta ismin dokunuşu olduğu için birbirinden farklı bakış açılarını bir arada görme fırsatı yakalıyorsunuz. Usta isimler, eserleri ile izleyiciye ve üreten bireye yaratımın her şartta sürekli ve gerekli olacağına dair ilham ve umut veriyor. Sergiyi 16 Kasım 2019 tarihlerine kadar Akademililer Sanat Merkezi’nde ziyaret edilebilirsiniz.

 

Konser – Levent Yüksel

“Fırtınam, felaketim hasretim…” ve “Sevdikçe sevesim geliyor!” Pop müziğin usta sanatçılarından Levent Yüksel, Jolly Joker Vadi İstanbul sahnesinde 26 Ekim’de sevenleriyle buluşuyor! Müziğin zirveye çıkacağı geceye katılan herkese iyi eğlenceler dileriz!

 

 

Genel
Denizlerin Yol Arkadaşı: İrlanda Deniz Fenerleri
Genel
Bu Hafta #NeYapsak?
Genel
Bu Hafta #NeYapsak?
Henüz bir yorum yok.