Genel

Denizlerin Yol Arkadaşı: İrlanda Deniz Fenerleri


Deniz fenerleri uzun yıllar boyunca uçsuz bucaksız denizlerde yol alan kaptanlara yol arkadaşı olmuştur. Kimi zaman limanlarda kimi zaman kayalıklarda kimi zaman da adalarda ve akıntıların çok olduğu yerlerde gemilere kılavuzluk eder. İrlanda’da bir ada ülkesi olduğu için birbirinden güzel deniz fenerlerine sahiptir.

Fanad Deniz Feneri

İrlanda’nın en kuzeyinde Birleşik Krallığa bağlı Donegal bölgesinde bulunur. Fanad deniz feneri sadece İrlanda’nın değil tartışmasız dünyanın en güzel deniz fenerlerinden biridir. 1812 yılında HMS Saldanha gemisi Lough Swily açıklarında batması sonucu 250 kişi hayatını kaybetmiştir ve bu acı olay sonucunda bu fener inşa edilmiş ve o günden itibaren ışıkları hiç sönmemiştir.

Clare Deniz Feneri

Clare adası İrlanda’nın kuzeybatısındaki adalardan en büyüğü ve efsanevi korsan Grace O’Malley’in evi. Adanın nüfusu günümüzde 160 ancak ada her yıl nüfusunun yüzlerce katı turist ağırlıyor. Turistlerin gelmesinin başlıca sebebi ise bu deniz feneri. 1806 yılında inşa edilen bu deniz feneri İrlanda’da iki kuleye sahip olan tek deniz feneri.

Balycotton Deniz Feneri

İrlanda’daki deniz fenerlerinin çoğu ya doğal renginde ya da beyaza boyanmış haldedir. Yalnızca iki tanesi siyah renktedir. Bir tanesi de İrlanda’nın Cork bölgesinde bulunan Balycotton kasabasında kimsenin yaşamadığı Balycotton adasında bulunan ve 1851 yılında inşa edilen Balycotton deniz feneridir. Günümüzde ise hala feneri özel tekne turlarıyla ziyaret edebilirsiniz.

Kültür/Sanat
İlham Veren Instagram Hesapları
Kültür/Sanat
UFAK TEFEK TARİH #55: Enigma
Genel
Sporda Son Gelişmeler
Henüz bir yorum yok.