Genel

Dünyayı Saran ve Sarsan: Koronavirüs


Koronavirüsler kuşlarda ve memelilerde hastalıklara yol açan “Coronaviridae” familyasının iki alt familyasından birini oluşturan virüslerdir. Günümüzde ölümcül sonuçlara neden olan COVİD-19’da bu virüslerden kaynaklı bir hastalıktır.

Geçmişte koronavirüsler yüzünden SAR-CoV ve MERS-CoV gibi ölümcül hastalıklar da ortaya çıkmıştı.  Covid-19, dünya genelinde yayılmış olup hala yayılmaya ve öldürmeye devam etmektedir. Dünya’da şu anda 167.293 vaka ve 8.455 ölüm olduğu bildirildi. İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde başlayan bu hastalık ilk olarak Çin’e ve ardından tüm dünyaya yayıldı.

Virüs ilk ortaya çıktığında merkez üssü Çin’di ancak şu andan merkez üssü Avrupa olarak kabul ediliyor. Virüsten en çok zarar gören ülke ise İtalya oldu. Ülkede 27.980 kişide virüs tespit edilirken 2.158 kişi hayatını kaybetti. Ülkede olağanüstü hal ilan edildi ve sokağa çıkma yasağı konuldu. İnsanlar sadece çok acil ihtiyaçları için dışarı çıkabiliyorlar. Diğer Avrupa ülkelerinde de durum farklı değil. Virüsün uzun bir süre ulaşamadığı yerlerden biri olan Türkiye’de ise 47 vaka olduğu henüz ölüm olmadığı bildirildi. Ülkemizde okullarda eğitime ara verildi. Kahvehaneler, birahaneler, internet kafeler ve bunun gibi insanların bir arada olacağı yerler kapatıldı. Umre’den ve yurtdışından gelenler KYK yurtlarında karantinaya alındı. Virüsten korunmak için bütün uyarıları dikkate almalı, ellerimizi düzenli olarak yıkamalı, temastan kaçınmalı ve toplu alanlarda çok fazla durmamalıyız. Eğer herhangi bir virüs belirtisi görecek olursanız hemen ALO 184 Sabit Hattı’nı aramanız gerekmektedir.

Umuyoruz ki en kısa zamanda en az kayıp ile bu virüsten kurtulacağız ve hayat tekrar normale dönecek.

Genel
Dünyanın En Eski Sağlık Sistemi: Ayurveda
Genel
Bu Hafta #NeYapsak?
Bilim / Teknoloji
Tereyağlı Kedi Paradoksu
Henüz bir yorum yok.