Sinema/TV

IMDb #01: Esaretin Bedeli


‘’Unutma Red umut iyi bir şeydir. Belki de en iyisi ve iyi şeyler asla ölmez.’’

Bunun gibi efsane repliklere akıllara kazınmış 1994 yılında yayınlanmış kült bir yapıt olan Esaretin Bedeliuzun süredir IMDb’nin en iyi 250 film sıralamasının birinciliğini ele geçirmiş durumda. Peki film neden yıllardır zirveden indirilemiyor? Günümüz izleyicisinin sıkıcı ve uzun dediği bu filmin tahtı neden sarsılmıyor? Gelin bunu yakından inceleyelim.

Baş rollerinde Tim Robbins ve Morgan Freeman’ın yer aldığı Stephen King romanından uyarlanan 2 saat 22 dakika uzunluğunda senaristliğini ve yönetmenliğini Frank Darabont’un yaptığı “Dünyanın En İyi Filmi’’. Bu filmi tanımlamak için kullanılan kelimeler bunlar. Binlerce farklı senaryo, binlerce farklı yönetmen ve bunun sonucunda binlerce farklı film gelip geçmesine rağmen izleyenler ve eleştirmenlerin gözdesi. Hala IMDb’nin birincisi.

Her zaman savunulan görüştür aslında: ‘”Karakterleri halktan seçin, insanlar kendine yakın hisseder.” Esaretin Bedeli bunu tam olarak başararak hatta halktan herhangi birini değil, herkesin içinden bir parça alarak kendine bağlıyor. Film boyunca Andy karakteri üzerinde duruluyor. Andy müdürün işlerini yapıyor, dayak yiyor, eziliyor, tecavüze uğruyor ama buna rağmen umudunu asla kaybetmeyip ufacık bir çekiçle tünel kazmaya devam ediyor. Aslında burada yapılan atıf tamamen bizlere. Bizler de her gün okulda işte bir şekilde belli süreler içinde bize bir müdürün verdiği işleri yapıyoruz. Hayatın sillesi diyerek biz de şiddete maruz kalıyoruz. Gün içinde onca yük; evimizde, ailemizde, sokakta birçok sıkıntı ve huzursuzluk ile karşılaşıp eziliyoruz, yıkılıyoruz. Andy’nin ufacık bir çekiçle kazdığı gibi bizde hayatı kendi ufacık tırnaklarımızla kazıyarak bir yerlere gelmeye ve umudumuzu asla kaybetmemeye çalışıyoruz çünkü yine filmdeki bir replik gibi biz de biliyoruz: “Oturacağız ve güneş omuzlarımıza vururken özgür insanlar gibi içeceğiz.’’

Senaryosu, oyuncukları, müzikleri, kostümleri ve bir bütün olarak oldukça etkileyici olan film, her gün aslında fark etmeden yaşadığımız duygulara tercüman olmasıyla daha uzun yıllar zirvedeki yerini koruyacak gibi.

Sinema/TV
Unutulmaz Yeşilçam Filmleri
Kültür/Sanat
İstanbul’da Gidebileceğiniz Açık Hava Sinemaları
Henüz bir yorum yok.