Genel

Lokali Destekleyen Markalar


Sürdürülebilir bir yaşam biçiminin benimsenmesi ile çevre ve doğada yer alan tükenebilir kaynakların akılcı biçimde kullanılması ve toplumların sağlık, hayat ve eğitim kalitesinin tatmin edici düzeye çıkarılması hedefleniyor. Küresel sistemi, ekolojiyi, ekonomiyi ve enerjiyi korumak için ise hem toplumsal hem de kişisel olarak sosyal sorumluluklarımızın bilincinde olmak büyük önem taşıyor. Son zamanlarda özellikle sosyal medya gündeminden düşmeyen lokali destekle, küçük esnafı kaldır, doğayı koru ve sürdürülebilirlik konusunda markalar ön plana çıkmaya devam ediyor.

SuCo

“Katlanabilir ama sağlıklı bir matara nasıl yapabiliriz.” sorusuyla 2016 yılından günümüze uzanan SuCo, son zamanlarda sosyal medyada göz önünde mataraları ve sosyal sorumluluk projeleriyle yer alıyor. Marka ilk günden beri tek kullanımlık plastik atığı önlemeyi ve matara kullanım alışkanlıklarını iyileştirmeyi hedefliyor. Bu yolda dört yıldır doğa dostu olarak bilinen büyük markalardan biri olmayı başardıkları söylenebilir.

Epidot

Markanın ismi, epidot taşından geliyor. Gün içinde kullandığımız her ürünün tekrar tekrar kullanılabilir olması ve üretiminden son tüketimine kadar geçen sürede çevreye en az zarar verecek şekilde müşteriye iletilmesi amaçlanıyor. Örneğin yıkanabilir kağıttan üretilen çantalardan en basit aksesuarlara kadar hayatın her alanında kolaylık sağlıyor.

Mumo Wrap

Mumo Wrap, streç filme ve plastik poşete alternatif olarak 100 defa kullanılabilen ürünler üretiyor. Sürdürülebilirlik adına iki ilkokul arkadaşının yurt dışında yaptıkları çalışmalardan esinlenerek ‘Bunu Türkiyede’de yapmalıyız.’ Diyerek yola çıkılan bir proje. Kısaca, marka, günümüzde hakim olan kullan&at felsefesi yerine; yeniden&uzun ömürlü kullanımı öne çıkaran “döngüsel ekonomi” sistemini destekliyor.

Darwin’s Botanicals

Sürdürülebilirlik hassasiyeti olan bir marka olarak Darwin’s Botanicals’ın üretim felsefesi; doğanın sunduğu kaynakları, kendiliğinden yenileyebilmesine olanak tanıyarak ürünü geri dönüşüme kazandırabilmek. Marka yalnızca sürdürülebilirlik konusunun doğayla ilgili olmadığını düşünüp aynı zamanda sosyal eşitliği etkilediğini de düşünüyor. Hayata Destek Derneği ile birlikte mevsimlik tarım işçisi çocuk ve ailelerinin öncelikle salgından korunmaları, genel olarak ise hayat şartlarının iyileştirilebilmesi için çeşitli eğitimler ve ürünler üzerinde çalışıyorlar.

Less

Less atık probleminin farkında olan iki farklı kadının sosyal medyada birbirlerini paylaşımlarını görmeleriyle başlayan bir marka. Plastikler yerine sürdürülebilir alternatifleri insanlara sunmak, kazançlarının bir kısmıyla da sosyal sorumluluklarını gerçekleştirmek hayaliyle Less doğuyor. Less, temel olarak ardımızda iz bırakmadığımız bir yaşamı mümkün kılmaya çalışıyor. Less ürünleri ve ambalajları, tek tek seçilen temiz hammadde ile adil koşullarda üretiliyor ve üretim aşamasında, kullanım sırasında çevreye atık bırakmıyor. Kullanım ömrü tamamladıktan sonra ise kompost edilebiliyor, gübreleşebiliyor ya da direkt toprakta kısa sürede doğadaki döngüye katılabiliyorlar.

Biz doğayı kendi isteklerimize göre eğip bükmeye çalışmaktan vazgeçip, onunla uyumlu ve ona saygılı bir şekilde yaşamaya başlarsak bizim için de daha iyi bir gelecek mümkün olacaktır.

Genel
Süper Lig’de Son Gelişmeler
Genel
Bu Hafta #NeYapsak?
Genel
Tüketim İçin Hayvanları Öldürmeden Yaşamanın Formülü: Veganlık
Henüz bir yorum yok.