Genel

Karanlık Üçlü


Sevgili KalemlİK okuyucuları, sizce çevrenizdeki herkes gerçekten iyi insanlar mı, yoksa çok iyi rol yapanlar mı? Ya da siz dışardan çok iyi biri olarak tanımlanmanıza rağmen içinizde karanlık bir taraf var mı?  

Bu yazıda sizlere öncelikle insanlığın karanlık yüzü olan karanlık üçlü kişilik özelliklerini tanıtacağım. Daha sonrasında ise sizde de bu özelliklerden olup olmadığını anlamanızı sağlayacak soruları sizlerle paylaşacağım.


Karanlık üçlü, son yıllarda oldukça ünlenmiş bir kavram olup işe alım mülakatlarında da sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Narsisizm, makyavelizm ve psikopatinin oluşturduğu bu üçlü kişilik özelliklerinin daha çok seri katillerde ya da cezaevlerinde bulunan bireylerde olduğunu düşünmüş olabilirsiniz. Fakat bu özellikler en çok liderlerde ve iş yerlerinde yüksek pozisyonlarda bulunan başarılı kişilerde görülmektedir. Çıkarcılık, manipülasyon ve sahtekarlığın ortak olarak bulunduğu bu kişilik özellikleri tek bir kişide bulunduğunda korkutucu durumlar ortaya çıkarmaktadır.  

Bu üçlünün en aydınlık ucunda bulunan narsisizm; benmerkezcilik, kendini beğenmişlik gibi özelliklerle kendini göstermektedir. Empati yoksunluğu ve üstünlük duygusu yaşayan narsist bireyler diğer insanlarla yakın ilişkiler kurmak yerine onların hayranlıklarını kazanmayı tercih etmektedirler. Bu hayranlık ihtiyaçlarının nedeni içlerindeki boşluk ve yetersizlik hissiyatıdır. Narsistlerin en çok göründüğü ortamlardan biri de sosyal medyadır. Görkemli ve kusursuz görünmeyi amaç edinen bu bireyler için sosyal medyayı kullanmak kaçınılmazdır.  Kendilerini istedikleri gibi gösterebildikleri bu yerde oldukça sevinilen kişiler olabilirler. Fakat işler istedikleri gibi gitmezse saldırgan ve uyumsuz taraflarını ortaya çıkarırlar. 

Karanlık kişilik üçlüsünün en karanlık ucunda bulunan psikopati, saldırgan ve soğukkanlı kişiliktir. Psikopatinin yüksek olarak bulunduğu kişilerin çalıştıkları ortamdaki ilişkileri bozduğu ve ortamda gerginlik çıkarttıkları görülmüştür. Kaygının yüksek olması ve uyumluluklarının düşük olması sapkın davranışlar göstermelerine neden olur. Aynı zamanda bu kişilik özelliğine sahip bireylerin stres ile baş etmek için öfkelerini kullandıkları görülmektedir. Kendi duygularını da dahil kimsenin duygularını önemsemeyen bu kişiler risk almaktan da kaçınmazlar. 

Karanlık üçlünün ortasında bulunan kişilik özelliği ise makyavelizmdir. Makyavelist kişilik özelliğine sahip bireyler kendi çıkarları için her şeyi yapabilirler. Diğer insanların duygu ve düşünceleri onlar için önemsizdir. Kendilerini merkeze koyarlar ve manipülasyon yapmakta oldukça başarılıdırlar.  


Eğer bu yazıyı okurken aklınıza tanıdığınız biri geliyor ise bu kişiyi değiştirmeye çalışmayın, bu gereksiz bir çaba olacaktır. Bunun yerine iletişiminizi kendiniz için en güvenli hale getirmeye çalışın. 

Siz de kendinizi ölçmek isterseniz, 12 sorudan oluşan kısaltılmış karanlık kişilik özellikleri testini cevaplamayı unutmayın. Sorulara bir ile yedi arasında bir değer vererek sonucu öğrenebilirsiniz. Bu test tamamen doğru bir sonuç çıkarmamaktadır fakat eğer sonucunuz 45’in üstünde ise siz de karanlık kişi olabilirsiniz! 

 1. İstediğimi elde etmek için başkalarını parmağımda oynatırım. 
 2. İstediğimi elde etmek için başkalarına yalan söylemişliğim olmuştur. 
 3.  İstediğimi elde etmek için yağcılık yaptığım olmuştur. 
 4. Kendi çıkarlarım doğrultusunda başkalarını kullanma eğilimindeyim 
 5. Vicdan azabı çekmem, pişmanlık duymam. 
 6. Davranışlarımın ahlaki olup olmamasını umursamam. 
 7. Duyarsız veya katı yürekli olma eğilimindeyim.  
 8. İyiliğe inanmam. 
 9.  Başkalarının beni çok beğenmelerini, bana hayran olmalarını isterim.     
 10. Herkesin bana ilgi göstermesini isterim. 
 11.  Toplumda büyük bir saygınlık ve yüksek bir konum elde etme arayışındayımdır. 
 12. Başkalarının beni hep kayırmasını beklerim. 

İlginizi çekebilir: Star Wars Neden Efsanevi Bir Film Serisi Oldu?

Genel
Müzikal Tiyatro: Gelişimi ve Klasikler
Genel
Zincir Marketler Nasıl Büyüdü/Büyüyor?
Genel
Açlık Hissiyatı: Acıkmaya Sebep Olan Davranışlar
Henüz bir yorum yok.