Bilim / Teknoloji

Voyager: Dünya Manzaralı İlk Uzay Oteli


Kendinizi bir camın önünde uzay boşluğunu, yıldızları seyrederken hayal edin. Aslında hayal etmek çok da zor değil çünkü ekran karşısında görmeye alışkın olduğumuz bir manzara. Peki ya ilk uzay oteli ile hayal veya ekrana yansıtılan bir efekt olmaktan çıkıyorsa? Birazdan okuyacaklarınıza göre bundan sonra uzaya gitmenin tek yolu astronot olmaktan geçmeyecek!

ABD’de faaliyetini sürdüren The Gateway Vakfı’na bağlı, Orbital Assembly Corporation (OAC) tarafından geliştirilecek olan ilk uzay oteli inşaatına, 2025 yılında başlanıp otelin 2027 yılında da aktifleştirilmesi planlanıyor. Aynı anda 400 kişiye ev sahipliği yapacak olan bu otel dünyanın ilk özel istasyonu olma özelliğini taşıyacak. Uzay denilince aklımıza ilk gelen şeylerden biri elbette yerçekimi. Dairesel bir şekilde tasarlanan ilk uzay oteli, yerçekimi oluşturabilmek adına sürekli dairesel bir hareket içerisinde olacak. Lüks bir şekilde inşa edilecek olan otelin içinde spa, sinema, bar ve restoran olması planlanıyor.

uzay oteli

Dünyada birçok önemli insana ilham olmuş, roket teknolojisinin gelişmesinde önemli rol oynamış olan Alman fizikçi Wernher von Braun tarafından önerilen bu otelin ismi Voyager olarak açıklandı. Otel hakkında yapılmış olan bilimsel açıklamalardan biri de otelin dünya yörüngesini doksan dakikada tamamlayacak oluşu. Sahip olacağı dairesel şeklinden dolayı etrafını saran dış halkaya bağlı 24 adet kapsül bulunacak. Otel sahipleri kapsüllerin bazılarını oda hâline getirirken bazılarını ise uzay araştırmaları için Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Avrupa Uzay Ajansı (ESA) gibi şirketlere satabilecek veya kiralayabilecek. ABD’li şirket, otelin inşaatının tamamen uzayda yapılmasını istediğini de dile getirdi.

uzay oteli

Okurken en merak ettiğiniz konulardan bir tanesinin de otelin fiyatı olacağını tahmin ediyorum. Merak etmekte haklısınız. Bu otelde tatil yapmak hiç de kolay olmayacak. Şu an için otelin üç günlük konaklama ücreti 5 milyon dolar olarak açıklandı. Eğer her şey yolunda gider ve planlananların tümü yapılabilirse Voyager Uzay İstasyonu uzayda insan eliyle yapılmış olan en büyük yapı olacak.

Birçok şeyin ilki olacak olan bu otel hakkında okuduklarınız, umarım ki kendinizi bir camın önünde uzay boşluğunu seyrederken hayal etmenize yardımcı olabilmiştir!

İlginizi Çekebilir: Avrupa Gönüllülük Projeleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bilim / Teknoloji
Hayallerin Yatırımı Asteroid Psyche
Bilim / Teknoloji
İş Dünyasında Yeni Trend: Veri Analitiği
Bilim / Teknoloji
Metaverse: Evrenin Ötesi
Henüz bir yorum yok.