Gündem

78. Altın Küre Ödülleri İle Taçlandırılanlar


Bu yıl 78.’si düzenlenen Altın Küre Ödülleri ilk kez dijital olarak 1 Mart Pazartesi günü gerçekleşti. Pek çok oyuncu ve yapımcıyı bir araya getiren ödül töreninin canlı yayını ise sadece GAİN’de yayınlandı. Los Angeles’da Amy Poehler’in ve New York’ta Tina Fey’in sunduğu, iki farklı şekilde ev sahipliği yapılan törene sınırlı sayıda davetli isim katıldı. Peki, bu yıl başarılı yapım, oyuncu ve yönetmenlerden kimler Altın Küre Ödülleri ile taçlandırıldı?

Altın Küre Ödülleri

İşte 78. Altın Küre Ödülleri’ni Kazananlar:

En İyi Drama Dizisi “The Crown” seçildi. İngiliz Kraliyeti’ni anlatan başarılı dizi, bu sene başrol oyuncularını da ödülsüz bırakmdı.

En İyi Drama Dizisi Kadın Oyuncu The Crown’da Galler Prensesi Diana’ya hayat veren “Emma Corrin” seçildi.

En İyi Drama Dizisi Erkek Oyuncu The Crown’da Prens Charles’ı canlandıran “Josh O’Connor” seçildi.

Geçtiğimiz yıl vefat eden “Chadwick Bosemen” Ma Rainey’s Black Bottom’daki performansıyla En İyi Erkek Oyuncu dalında ödüle layık görüldü. Ödülü, törene Boseman’ın adına katılan eşi kabul etti.

En İyi Mini Dizi Ödülü “The Queen’s Gambit”in, bu kategoride En İyi Kadın Oyuncu (mini dizi/TV filmi) ödülü ise dizinin başrol oyuncusu Anya Taylor-Joy’un oldu.

En İyi Dizi (komedi/müzikal) kategorisinde “Schitt’s Creek” seçildi. Dizinin başrol oyuncusu “Catherine O’Hara da” En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nün sahibi oldu.

En İyi Drama Filmi “Nomaland” seçilirken film, yönetmeni “Chloe Zhao”ya En İyi Yönetmen Ödülü’nü de getirdi.

En İyi Yabancı Film Ödülü’ne, senaristliğini Lee Isaac Chung’un üstlendiği “Minari” layık görüldü.

En İyi Senaryo Ödülü Chicago’daki 1968 Demokratik Ulusal Konferansı’nda Vietnam Savaşı ve karşı kültür protestoları düzenleyen, federal hükümet tarafından komplo ve ayaklanmaya teşvik ile suçlanan yedi sanığın 1969 yılında görülen meşhur duruşmasına odaklanan “The Trail of Chicago 7” filminin oldu.

En İyi Erkek Oyuncu (komedi/müzikal) ödülünün sahibi, Borat Subsequent Moviefilm’deki rolüyle “Sacha Baron Cohen” oldu. Cohen, ödülü alırken HFPA’nın hiç siyah üyesinin olmamasına atıfta bulunarak “Tüm beyaz HFPA üyelerine teşekkür ederim.” dedi.

The Croods: A New Age, Onward, Over the Moon ve Wolfwalkers gibi başarılı yapımları arkasında bırakan ve En İyi Animasyon Ödülü’nün sahibi Soul; bu sene kazanması oldukça beklenen, küçük/büyük herkesi etkileyen bir animasyon olmuştu.

Altın Küre Ödülleri

78. Altın Küre Ödül Töreni’nin ayrıntılarına ve kazananların tam listesine buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Yoga: Her Gün Kendine Ayıracak Vaktin Var Mı?

Gündem
Dünya Kadınlar Günü: Kadın Olmak, Kadın Kalmak
Gündem
Bergen: Trajik Bir Hayat Hikâyesi
Genel
Noel Baba: Orijini ve Efsanesi
Henüz bir yorum yok.