Gündem

Yatırımcı mısın, Borsacı mı?


Merhaba sevgili KalemlİK okurları. Yatırımcı mı, yoksa borsacı mı olduğunuzu belirlemek için kendi finansal hedeflerinizi ve stratejilerinizi değerlendirmeniz önemlidir. Hangi tarzın size daha uygun olduğunu anlamak başarı şansınızı artırabilir ve finansal hedeflerinize daha etkili bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olabilir.

İlk olarak yatırımdan başlayalım. Aslında yatırım yıllardır çevremizdeki insanların yaptığı bir işlem. Altın alım satımı, gayrimenkul alım satımı birer yatırım örneğidir. Yatırımı basitçe açıklamak gerekirse mevcut paranız ile bir ürün ya da bir araç alarak gelecekte paranızı verimli bir şekilde arttırmaya denir.

Borsadan da şu şekilde bahsedebiliriz; Borsa, yatırımcıların halka açık şirketlerin hisselerini alıp satabildikleri piyasanın adıdır. Yani hisse senedi alım satımı üzerine ilerler.

Mantık olarak benzer gözükseler de  hisse senedi yani borsa ve yatırım fonu bazı etkenler ile farklılaşıyor. Bu etkenlere değinelim:

Zaman: Zaman en etkili faktörlerden biri. Yatırım fonlarında yatırımcılar fonları uzun süre ellerinde tutarlar. Bu süre 5 yıla kadar hatta daha da fazlasına çıkabilir. Hisse senedinde ise bu yatırımcının kararına kalmıştır. Hisse senetlerini yıllarca ellerinde tutma imkanları olduğu gibi haftalar hatta günler içinde dahi satabilirler.

Yatırımın Kolaylığı: Yatırım fonunda doğrudan internet üzerinden fonlara başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak borsa yatırımı için aracılık hesabı açmanız gerekmekte. Bu hesabı açmak için de çeşitli belgelere ve onaylara ihtiyacınız olacak. Dolayısıyla borsa yatırım hesabı açmak, yatırım fonuna göre daha zahmetli bir iştir.

Yatırımın Kontrolü: Borsaya yaptığınız yatırımlarda kontrol size ait olur. Yatırım fonlarında ise kararları fon yöneticisi alır. Eğer iyi bir fon yöneticisine sahipseniz iyi de para kazanırsınız.

Çeşitlilik: Borsa yatırımında sadece şirketlerden hisse alabilirken yatırım fonunda çeşitli varlık sınıflarına yatırım yapabilirsiniz.

Risk ve Getirisi: Hisse senetleri uzun vadede getiri potansiyeli yüksek yarırımlardır. Tabii ki potansiyel riski de doğurur. Yatırım fonları ise daha az potansiyelli, daha az riskli ve daha istikrarlıdır.

Yatırım Maliyeti: Borsada işlem yapmak yatırım fonlarına göre daha uygundur. Çünkü yatırım fonlarında ödenen yönetim ücretleri yüksek olabilmektedir.

Evet sevgili KalemlİK okurları, yatırım ve borsanın farkı genel olarak bu şekildeydi. Hiçbir yatırımın risksiz olmadığını unutmamak gerekir. Elbette ki zaman, para ve risk gibi faktörlerden dolayı iki tarafın da yatırımcısı farklı. Peki siz hangisisiniz? Yatırımcı mı? Borsacı mı?
İlginizi çekebilir: Uzaya Giden İlk Kadın: Valentina Tereşkova

Gündem
Formula: Bahreyn Grad Prix’inde Neler Yaşandı?
Gündem
Otomobil Sektöründe Dev Dönüşüm: TOGG
Genel
96. Oscar Ödül Töreni
Henüz bir yorum yok.