Gündem

Alışılmadık Zamana Alışılmadık Yeni Renk


Merhaba Sevgili KalemlİK okurları. Geçtiğimiz günlerde tüm dünya tarafından renk otoritesi olarak kabul edilen Pantone, 2023 yılının rengini açıkladı. Her sene belirlenen ve o yıl tüm dünyaya yön veren renk bu sene de herkes tarafından ilgiyle karşılandı. Yeni yıl için belirlenen rengimizin ne olduğuna geçmeden önce bu konunun önemini vurgulamak üzere kısa bir açıklama yapmak istiyorum.

Birçok araştırmaya göre renkler duygu ve düşüncelerimizi en derinden etkileyen faktörlerden bir tanesi. Örnek vermek gerekirse; sarı renginin karnımızın açlık durumunu etkilediği hatta bu nedenle birçok bildiğimiz atıştırmalık markasının veya restoran zincirinin amblemlerinde sarı renginin sıklıkla kullanıldığını görebilirsiniz. Tıpkı bunun gibi kırmızı renginin aşk ve tutkuyu tetiklediğini bundan dolayı kadın parfüm ambalajlarında veya makyaj markalarında oldukça fazla kırmızı rengiyle karşılaşabilirsiniz. Elbette ki birçok örnek daha vermem mümkün ancak bu konuyu meraklılarına daha sonra araştırmalarını tavsiye ederek burada bırakıyorum. Şimdi Pantone’a geri dönelim.

Pantone geçtiğimiz yılın yani 2022’nin rengini Very peri olarak açıklamıştı. Very perinin, mavinin sadakati ve sabitliğini kırmızının enerjisi ve heyecanı ile birleştirdiği için tüm mavi tonların en mutlu ve en sıcak olanı olduğunu, Pantone’nin yönetici direktörü Leatrice Eiseman’ın ağzından duymuştuk. Geçtiğimiz yıl raflarda gördüğümüz lila ve mor parçaların sebebi belli oldu tabii ama geçtiğimiz yıl sizin için mutlu ve sıcak mıydı yorumu siz sevgili kalemlik okurlarına bırakıyorum. Evet çok uzattım farkındayım ama konuyu daha iyi anlatmak istedim. Gelelim 2023 yılının rengine, Pantone bu yıl geçtiğimiz yıllarda yaptığı gibi bir renk seçmek yerine renkleri karıştırıp 2023 yılı için özel bir renk üretti. Bu yeni rengimizin adı Viva magenta olarak belirlendi. Bu renk saf mutluluktan keyif alan, denemekten korkmayan ve kısıtlamalara kulak asmadan kendini rahatça ifade eden cesur, esprili ve her şeyi kapsayan bir renk olarak nitelendirildi. Sıcak mı soğuk mu olduğu ayırt edilemeyen bu renk için “Alışılmadık bir zaman için alışılmadık bir renk” yorumu yapıldı. Yeni rengimizle ilgili yazımızdan sonra yorumlarınızı düşünmeden edemiyorum. Sağlıkla kalın…

İlginizi çekebilir: Maladaptive Daydreaming: Hayâl Bağımlılığı

Gündem
Yatırımcı mısın, Borsacı mı?
Genel
96. Oscar Ödül Töreni
Gündem
Formula: Bahreyn Grad Prix’inde Neler Yaşandı?
Henüz bir yorum yok.