Gündem

Otomobil Sektöründe Dev Dönüşüm: TOGG


Enerji, çağımızın krizi. Dünyamızı maalesef kapasitesinin dışında sömürmeye başladığımızdan beri en büyük problemimiz enerji olmaya başladı. Önce doğal kaynakları, sonra fosil yakıtları sömürdüğümüz için kendimize yenilenebilir enerji kaynakları bulma arayışına girmiş olduk.  Kullandığımız tükenebilir kaynakları, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla değiştirmeye başladık. Bu değişim önce evlerimizde ve gündelik hayatımızda başladı, ardından daha büyük çaplı bir değişime dönüştü. Kullandığımız otomobiller, toplu taşımalar, lojistik ve sanayi sektörü derken aslında geldiğimiz noktada hayatlarımızı sürdürülebilirlik üzerine kurmuş bulunmaktayız. 2018 yılına geldiğimizde bu dönüşüm yerlileştirilmeye karar verildi ve “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu” kurularak Türkiye’nin ilk yerli ve elektrikli otomobil projesi olan “TOGG” için çalışmalara başlandı. Bugünkü yazımızda sizleri TOGG hakkında bilgilendirmek istedik. Keyifli okumalar dileriz!

Üretim yolculuğuna Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun kurulmasıyla başlayan elektrikli otomobil TOGG, 2022 itibariyle seri üretime geçecek yerli üretim otomobildir. 2019 yılında ilk kez tanıtımı yapılan otomobilin geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin kültürel ve fiziksel dokusunda yer alan renkleri yansıtacak bir renk skalasıyla satışa çıkacağı duyuruldu. TOGG’un, Gemlik’te bir fabrikada üretildiğini söylesek de üreticileri ve kurucuları tarafından burası bir fabrika değil de “kampüs” olarak nitelendiriliyor. Bunun sebebi de burayı alelade bir üretim sahasından ziyade öğreterek üretebilen bir alan haline getirme düşüncesi.

TOGG’un amacı yerli ve sürdürülebilir bir araç üretimi sağlamanın yanı sıra Türkiye’deki teknolojik gelişime öncü olacak bir proje başlatmak oldu. Aynı zamanda üretiminde çalışan Türk mühendis paydasının yüksek olması da ses getirdi. Projeyi merakla beklemesine rağmen Türkiye’nin enerji ve yakıt sahasının elektrikli araçlar için henüz yeterli olmadığını düşünenleriniz elbette ki olmuştur. Yol boyunca karşımıza sürekli benzin istasyonu çıkmasına karşın elektrikli araçlar için şarj istasyonları henüz ihtiyacı karşılamaya yetecek sayıya ulaşmadı. Bu konuda ise TOGG piyasaya sürülmeye başlandığında şarj istasyonlarının artırılacağı konusunda gerekli açıklamalar yapıldı. Bunun haricinde TOGG, sadece şarj istasyonlarında değil evlerde bile şarj edilebilecek bir şekilde tasarlandığı için elektrikli araçların enerji ihtiyacına dair şüphe masadan kalkmış oldu.

Otomobil sektöründe ses getiren gelişmeleri ile TOGG’un herkesin merakla beklediği bir proje olduğu su götürmez bir gerçek.

İlginizi çekebilir: Kültür Korozyonu: Kaybolan Meslekler

Gündem
Formula: Bahreyn Grad Prix’inde Neler Yaşandı?
Gündem
Alışılmadık Zamana Alışılmadık Yeni Renk
Gündem
Dünya Kadınlar Günü: Kadın Olmak, Kadın Kalmak
Henüz bir yorum yok.