Başarı Hikâyesi

Atatürk’ü Betimleyen Adam: Pietro Canonica


Sevgili KalemlİK okurları, bu yazımızda Atatürk’ü betimleyen adam diyebileceğimiz Pietro Canonica’dan bahsedeceğiz. Öncelikle Pietro’nun hayatından başlayalım isterseniz.

Pietro, 1869 yılında takvimler baharın ilk gününü yani 1 Mart’ı gösterirken dünyaya gözlerini açtı. İtalya’da Moncaileri’de doğdu. İtalya’daki sanat kurumlarının en önemlilerinden biri olan Torino Albertina Güzel Sanatlar Akademisi’nde heykeltıraşlık eğitimi alarak kendini yetiştirdi. 1922 yılında Roma’ya taşınarak hayatını orada devam ettirmeye karar verdi. Heykeltıraşlıkta ustalaştı. Pek çok eser çıkarsa da atlı heykellerdeki becerileri ona ün getirdi. Yaptığı eserleriyle ününe ün katan Pietro, heykeller yapması için Avrupa’nın hemen hemen tüm saraylarına çağrılıyordu.

Pietro, henüz yeni kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti’nden de davet aldı ve yolu Türkiye topraklarına düştü. Pietro’dan ilk olarak Ankara’daki Etnografya Müzesi önüne atlı Atatürk anıtı yapması istendi. Bunu ustalıkla yaptıktan sonra İstanbul Belediyesi Pietro’dan Taksim Meydanına da ustalık işi bir eser yapmasını istedi. Taksim Meydanına Cumhuriyet Anıtı yapacaktı. Yaptığı eser 1928 yılında kaidesinin üzerine yerleştirildi. Pietro aynı yıl düzenlenen Gazi Büstü Kupası için de Atatürk büstü yaptı. Türkiye’ye birbirinden güzel eserler katan Pietro Cumhuriyet’teki son eseri olarak İzmir’de bulunan Atatürk Anıtını yaptı. Atatürk Anıtı Roma’da üretildi ve 1932 yılında yerine yerleştirildi.

Heykel konusunda kendisini aşmış, Avrupa’da adını pek çok millete duyurmuş olan Pietro yaptığı eserlerle herkesi kendine hayran bıraktıran bir sanatçı. Türkiye Cumhuriyeti’ne de birbirinden güzel eserler kattı. Atatürk heykellerinin muntazamlığı ile “Atatürk’ü betimleyen adam!” diyebiliriz Pietro’ya.

Günümüzde İstanbul’da yaşayan veya İstanbul’a gezmeye gelen herkes bilir Taksim Meydanını. Meydandaki o görkemli olan Cumhuriyet Anıtı’nı da bilir ama eminim ki çok büyük bir kitle o muhteşem anıtı ünlü heykeltıraş Pietro Canonica’nın yaptığını bilmiyordur. Şimdiye kadar da hiç araştırmamışızdır bu anıtı kim yaptı diye ancak artık biliyoruz sevgili KalemlİK okurları. Taksim’den geçerken o anıtı gördüğümüzde artık aklımıza Pietro gelecek. Sadece Taksim de değil; Ankara’daki Etnografya Müzesi önündeki heykel, İzmir’deki atlı Atatürk anıtı…

Atatürk’ü betimleyen adam Pietro’ya çok teşekkür ederiz. Ülkemize çok güzel eserler bıraktı. Kendinize iyi bakın ve sanatla kalın…

İlginizi çekebilir: Kriz Yönetiminin Önemi

Başarı Hikâyesi
Moda Efsanesi: Coco Chanel
Başarı Hikâyesi
Dünyayı Değiştiren Adam: Steve Jobs
Başarı Hikâyesi
ELA Sisters: Hikâyelerini Tasarlayan İki Kadın Girişimci
Henüz bir yorum yok.