Başarı Hikâyesi

Walt Disney: Bir Başlangıç Hikâyesi


Çoğu zaman tam umutsuzluğa kapıldığımız anda hayat bize yeni bir kapı açar. Ya tüm inancımızla oraya yöneleceğimiz ya da risk almayıp olan hayatımıza devam edeceğimiz. Bu yazımızda da zamanında cesaretle bir yola girmiş ve daha sonra hepimizin çocukluk anılarında büyük bir yer edinmiş Walt Disney’in hikayesinden bahsedeceğiz.

Walt Disney, oldukça dar gelirli bir ailenin 5 çocuğundan biriydi. Ailenin babası hasta olduğu için çalışamıyordu bu yüzden Walt’ın maaşa bakmaksızın her bulduğu işe girmesi gerekiyordu. Walt, hem ailesini geçindirmek hem de babasını iyileştirmek için çabalıyordu. Yoğun iş saatlerinden dolayı eğitimine devam edemedi ve okulu bıraktı. Kısa bir süre sonra babası vefat edince iyice sarsıldı ve bir süre toparlanamadı.

Kitap okumayı çok seven Walt Disney, zaten az olan maaşının bir kısmını da kitaplara ayırıyordu. Bir gün aldığı bir kitabın içerisinden Kansas City Sanat Enstitüsü’nün ücretsiz çizim kursları olduğunu gördü. Hemen kursa yazıldı ve çizgi film karakterleri çizerek geçimini sağlamaya başladı. Eğitiminden sonra ailesinin yanına döndü ve çizimlerini gazete ve dergilere yollamaya devam etti. En sonunda yaratıcılığını beğenmeyen bir gazeteden kovuldu. Bu umutsuz günlerinin ardından enstitüdeki arkadaşı Iwers’in iş teklifi üzerine Kansas’a gitti. Ama burada da iki arkadaş ofisin kirasını ödeyemeyince Walt çözümü tekrar ailesinin yanına dönmekte buldu.

Yine de pes etmeyen Walt Disney, sıradan bir günde çizim yaparken bir fare gördü. Bu fare, bir gün onun hayatını değiştirecek olan Mickey Mouse’tu. Farenin çizimleriyle birlikte Hollywood’a Iwerks’in yanına gitti. İki arkadaş, tüm varlığını bu farenin filmine yani Steamboat Willie’ye harcadı. Sonunda bekledikleri an gelmişti, film izlenme rekorları kırdı. Bu başarının ardından Walt Disney ve kardeşi Roy, Walt Disney Productions’u kurdu. Hızla yükselen Mickey Mouse, yüzlerce filmin baş karakteri oldu. Bundan sonra da Donald Duck, Pinokyo, Aslan Kral gibi hepimizin hayranlıkla izlediği projeleri hayata geçirdiler.

1955’te Los Angeles’ta kurulan Disneyland eğlence parkı, 7’den 70’e herkesin severek izlediği Walt Disney karakterlerine ev sahipliği yapmaya başladı. Ardı kesilmeyen eğlence parkları Orlando, Paris ve Tokyo’da da açıldı. Daha sonra birçok firmayı da bünyesine katan Walt Disney Productions, şu an yıllık 30 milyar dolardan fazla gelire sahip dev bir medya şirketidir. 

Hiçbir zorluk karşısında yılmayan ve sonunda hayallerine ulaşan Walt Disney’in hikayesi hepimiz için bir yol gösterici niteliğindedir. Kendisi 65 yaşında hayata gözlerini yumsa da kurduğu şirket, başarısına başarı katarak varlığını sürdürmeye devam ediyor. 

İlginizi Çekebilir: Dijital Çağın Eseri: Televizyon Dünyası

Başarı Hikâyesi
Moda Efsanesi: Coco Chanel
Başarı Hikâyesi
Atatürk’ü Betimleyen Adam: Pietro Canonica
Başarı Hikâyesi
Gerda Taro: Savaşın Gerçek Yüzünü Gösteren Kadın
Henüz bir yorum yok.