Spor

Basketbol Devleri ve Hikâyeleri


Merhaba sevgili KalemlİK okuyucuları. Bu yazımda sizlere tarihte isimlerini duyuran, akıllarımızda yer edinen basketbol oyuncularından bahsedeceğim. Birbirinden değerli bu isimler hakkında bilgi sahibi olmak isteyen basketbolseverleri yazının devamını okumaya davet ediyorum. İyi okumalar dilerim!

  • Michael Jordan

Adından sıkça söz ettiren basketbolculardan bahsedip önceliği Jordan’a vermesek olmazdı. 23 sayısını sembol edinen ve yaş fark etmeksizin herkesin tanıdığı ve ismini en az bir kere duyduğu yetenekli basketbolcu Jordan, resmi NBA sitesine göre tüm zamanların en iyi basketbolcusu seçilmiştir. İzleyicileri hayran bırakan smaçları sayesinde Air Jordan lakabını almıştır. Sporcu hayatı boyunca birçok kez basketbolu bıraksa da her seferinde geri dönmüştür. Oynadığı takımların şampiyonluklarında önemli bir rol oynamış ve birden fazla şampiyonluk yaşamış, birçok kez MVP seçilmiştir. Hem karakteri hem de oyunuyla seneler boyunca herkesi kendine hayran bırakmıştır. Uzun yıllar oyuncusu olduğu Chicago Bulls, 23 numaralı formayı Jordan’dan sonra emekli etmiştir.

  • LeBron James

NBA tarihinin en değerli oyuncularından biri olan James birçok farklı ödüle layık görülmüştür. Çok yönlü bir oyuncu olması, oynadığı takımlarda James’i ön plana çıkaran özelliklerinden biri olmuştur. Lakabı King James’tir. Cleveland Cavaliers, Miami Heat takımlarında oynamıştır ve şu an Los Angeles Lakers’ta oynamaktadır.

  • Kobe Bryant

NBA tarihinin en önemli oyuncularından biri olan Kobe basketbol hayatı boyunca Lakers’ta oynamıştır. Farklı kategoride birçok ödüle layık görülen bu oyuncunun en iyi özellikleri ise topa olan hakimiyeti ve hızlı sayı üretebilmesidir. Oyun tarzının benzetilmesi nedeniyle lakabı bir yılan türü olan Black Mamba’dır. Ölümü ile tüm spor dünyasında büyük ses getirmiş olan Kobe, bir uçak kazası sonrası 13 yaşındaki kızı Gianna Maria Onore ile birlikte hayatını kaybetmiştir. Ölümünün ardından Los Angeles Lakers tarafından 8 ve 24 numaralı formalar emekli edilmiştir.

  • Kareem Abdul-Jabbar

Sky Hook atışını basketbola kazandırmış ve oynadığı ligin en çok sayı kazandıran isimleri arasına girmiştir. Birçok ödüle layık görülmüş ve tüm zamanların en iyi basketbolcularından biri olarak kabul edilmiştir. Halen NBA tarihinin en çok sayı atan basketbolcusudur. Emekliliğinin ardından Milwaukee Bucks ve Los Angeles Lakers takımlarındaki 33 numaralı formalar da emekli edilmiştir.

İlginizi çekebilir: Dünden Bugüne Moda

Spor
Futbol Nasıl Bu Kadar Geniş Kitlelere Ulaştı?
Genel
Voleybol Ülkesi Türkiye!
Sağlıklı Yaşam
Düzenli Spor Yapmanın İnsana Faydaları
Henüz bir yorum yok.