Genel

Formula 1: 2022 Sezonu ve Efsanenin Vedası


Geçtiğimiz haftalarda 2022 Formula 1 sezonunda son kez 5 kırmızı ışık söndü ve damalı bayrağın görülmesiyle sezon resmi olarak noktalandı. Sezonun son yarışı, şampiyonun zaferiyle bitmiş oldu. Sezon içerisinde heyecanlı yarışlar, dramalar ve kaoslar olsa da kazanan hep aynıydı.

RedBull ile Max Verstappen, adeta tüm sezonu domine etmeyi başardılar. Bu süreç boyunca tam tamına 759 puan toplayıp rakibi olan Ferrari’nin aksine neredeyse hiç hata yapmadılar. Bundan dolayı başta pilotlar olmak üzere mekanikerleri, stratejistleri ve tüm çalışanları tebrik etmek gerekir. RedBull tarafında durumlar bu denli güzelken sezona çok iddialı giriş yapan Ferrari’de ise durumlar bir o kadar kötüydü. Neredeyse her yarış araçta bir sıkıntı çıkıyor, “pit stop“larda süre kaybediliyor ya da yanlış tercihler yapılıyordu. Gelişim yarışında da rakibinin çok gerisinde kalan Ferrari, sezonun sonlarında takımlar şampiyonası ikinciliğini bile neredeyse Mercedes’e kaptırıyordu. Umarız bir gün Ferrari eski günlerine dönmeyi başarır çünkü Formula 1, Ferrari ile güzel. Yine de bu problemler kısa vadede çözülebilecek gibi durmuyor.

Mercedes’e gelecek olursak, yıla adeta traktörle başladılar. Sezon öncesi antrenmanlarda Mercedes’i yavaş gören kimse bu yavaşlığa inanmıyordu. Herkes geçmişte bazı seneler olduğu gibi hız gizlediklerini düşünüyordu. Ancak Bahreyn Grand Prix’sine gelindiğinde durumun böyle olmadığı ve Mercedes’in gerçekten yavaş olduğu anlaşıldı. Turbo Hibrit çağında 8 yıllık dominasyondan sonra onları bu halde görmek çoğu Formula 1 takipçisini şaşırtmıştı. Mercedes mühendisleri sezon ortasına kadar sensörler aracılığıyla sorunu çözmeye çalışsalar da bir türlü aracı hızlandırmanın yolunu bulamıyorlardı. W13 mühendislerle inatlaşıyor, bir yönü iyileşince diğer yönü zayıflıyordu. Yine de Mercedes pilotları sayesinde üst sıralarda kalmayı başarıyor, ara sıra da podyum yapıyordu. Sezonun sonlarına doğru gelindiğinde araba artık hızlanmaya ve galibiyet mücadelesi vermeye başlamıştı. Bunun sonucunda da Mercedes, Brezilya Grand Prix’sinde duble yaparak gelecek sezon için umutları arttırdı.

2022 sezonunun bir diğer draması ise Alonso-Alpine ilişkisiydi. Tüm sezon boyunca Alonso DNF’lerle (Did Not Finish), arızalarla puanlar kaybederken Ocon’un aracında hiç problem olmaması Alonso’nun doğal olarak hiç hoşuna gitmedi. Takımda durum böyleyken iki pilotun arası da iyi olmadığı için pist üstünde adeta savaştılar. Bu kadar şey olduktan sonra Alonso’nun Alpine’de kalması mucize olurdu. Ve böylece Alonso, Aston Martin’le sözleşme imzaladı.

Sezonla ilgili bir diğer çarpıcı detay da Ricciardo’nun performansıydı. Takım arkadaşı Norris 122 puan toplarken Grand Prix kazananı Ricciardo, 37 puan toplayabildi. Sıralama ve antrenman seanslarında da Norris’in gerisinde kalınca kaçınılmaz son Ricciardo’yu buldu. McLaren, Ricciardo ile yollarını ayırma kararı aldı ve takımsız kalan Ricciardo’yu seneye ancak yedek pilot olarak görebileceğiz gibi duruyor.

2022 Formula 1 Sezonunu Özel Kılan Olay: Efsanenin Vedası

Aston Martin’le bir türlü aradığını bulamayan, rekabetçi olamamaktan yorulan Sebastian Vettel; sezonun ortalarında emeklilik kararını açıkladı. Bu, kendisini seven veya sevmeyen herkesi derinden etkileyen bir karardı. Kariyerinin ilk yıllarında çok sevilmeyen bir pilot olsa da sonradan tüm Formula 1 hayranlarının sevgisini gerek hareketleri gerekse sergilediği duruşla kazanmayı başardı. Güler yüzlülüğü, diğer pilotlarla ilişkisi, her zaman saygısını koruması ve tabii ki pilotluk yetenekleriyle Formula 1 sevenlerinin kalbinde iz bıraktığı kesin. Kendisini bu köklü sporun tarihine “Tarihin En Genç Dünya Şampiyonu” olarak yazdırdı. Tam tamına 299 yarış, 53 Grand Prix zaferi, 122 podyum, 57 pole pozisyonu, 8 Hat Tricks, 4 Grand Slams ve 4 Dünya Şampiyonluğu kazandı. Yazarken bile insan “Vay be!” diyor. Formula 1’e girdiği yıldan itibaren adından söz ettirmek; zekasıyla, sürüş yeteneğiyle insanları büyülemek onun için adeta sıradan bir şeydi. Onun gibisi bir daha gelir mi bilemeyiz ama bildiğimiz tek bir şey var ki Sebastian Vettel efsanesini çok özleyeceğiz!

İlginizi çekebilir: Aralık Ayı Etkinlik Takvimi #Ajanda

Genel
Atıksız Yılbaşı Ağacı Nasıl Hazırlanır?
Genel
Art Journal: İçinde Sanat Var
Genel
Moda Sektörü ve Pandemi: Podyumda Yeni Normal
Henüz bir yorum yok.