Başarı Hikâyesi

Formula 1’in Yıldız Pilotu Lewis Hamilton


2011 yılından bu yana uzun bir aradan sonra ilk defa 15 Kasım Pazar günü İstanbul’da gerçekleşecek Türkiye Grand Prix öncesinde, Formula 1’in en gözde pilotlarından Lewis Hamilton’ın hayat hikâyesine ve imza attığı başarılarına bir göz atalım istedik.

6 kez F1 dünya şampiyonu… 1985 Hertfordshire, İngiltere doğumlu Lewis Hamilton’ın F1’e olan tutkusu daha 6 yaşındayken babası Anthony’nin kendisine telsiz kumandalı araba almasıyla başlamıştı. Kendisi çocukluğunda yetişkinlere karşı uzaktan kumandalı araba kulübü şampiyonaları kazanmış bununla beraber 10 yaşındayken ilk karting yarışını da kazanmıştı. Yarıştan sonra Ron Dennis’e (1995’te McLaren-Mercedes takımının patronu) kendisini “Merhaba, ben Lewis. İngiliz Karting Şampiyonası’nı kazandım. Ve bir gün sizin arabalarınızla yarışmak istiyorum.” diyerek tanıtmıştı.

İlerleyen yıllarda başarılarına yeni başarılar ekleyerek küçük yaşına rağmen Formula 1 kariyerinde hızlıca üst basamaklara çıkıyordu. 1998 yılında hem Avrupa hem de dünya Karting şampiyonluğunu kazanarak Karting’de dünya 1 numarası olarak taçlandırılmıştı. Bugün hâlâ bunu başaran en genç yarışçı olma unvanını elinde bulunduruyor.

Aynı yıl içerisinde McLaren-Mercedes takımının genç sürücüleri destekleme programının üyesi olmak için takımla bir anlaşma imzalamıştı. 2000 yılında Formula A’da maksimum puanla Avrupa şampiyonu olmuştu. 2001 yılına gelindiğinde ilk yarışı olan Formula Renault Kış Serisi’ni 5. olarak tamamlamıştı. 2005 yılını, 20 turun 15’ini kazanarak bitirmiş ve Autosport, kendisini 2005 Top Drivers kategorisinde 24. sıraya koymuştu.

2006 yılında Art Grand Prix yarışıyla Grand Prix 2 şampiyonu olmuştu. Aynı yıl McLaren-Mercedes çaylak Hamilton’ın kendi takımlarına katılacağını duyurdu. İlk yılında Brezilya’da son yarışta 7. olarak dünya şampiyonluğunu sadece bir puanla kaçırmıştı. Fakat bir yıl sonra 23 yaşında ilk dünya şampiyonluğunu McLaren-Mercedes ile kazandı. 2009 yılında Kraliçe Elizabeth tarafından ödüllendirildi. 2014 yılına gelindiğinde kendine araba numarası olarak çocukluk yıllarındaki karting araba numarası olan 44’ü seçmiş ve aynı yıl Abu Dhabi Grand Prix’ten sonra 2. dünya şampiyonluğunu kazanmıştı.

2015 yılına gelindiğinde 32 Grand Prix birinciliğiyle tarihteki en başarılı İngiliz Formula 1 sürücüsü olmuştu. Başarıları devam ediyordu. Önce GQ Dergisi’nde (British GQ) yılın sporcusu seçildi daha sonra Japonya’da 41. Grand Prix birinciliğini kazanarak çocukluk kahramanı olan Aryton Senna’nın rekoruna erişti. Bu kadar başarıdan sonra tahmin edileceği gibi 3. kez dünya şampiyonu unvanını da kazanmış oldu. 2 yıl sonra 2017 Meksika Grand Prix’te 4. kez dünya şampiyonluğunu kazanmıştı.

Bu şampiyonluğundan sonra yaptığı konuşmada “Çocukluğumda her zaman Formula 1’in içinde olmayı hayal etmiştim. İnsanlar bana bunun imkânsız olduğunu söylediğinde bile asla bu hayalimi kaybetmedim. Şu an burada 4. dünya şampiyonluğumla duruyorum ve ben, eğer sahip olduğun her şeyinle hayallerini takip edersen onların gerçek olabileceğinin kanıtıyım.” sözlerini vurguladı. Sonraki yıl 5. dünya şampiyonluğunu ve bu yıl da 6. dünya şampiyonluğunu kazandı. Lewis’in 6 kez dünya şampiyonu olduktan sonra kendisi hakkında Formula 1 sektöründeki saygın kişiler tarafından birçok yorum yapıldı:

Eddie Jordan: “Lewis şimdiden farklı bir ligde, benim düşünceme göre o kendi başına bunu başardı. Herkesin bu konuda kendi düşüncesi var ama ben onun çoktan Micheal’ı geride bıraktığını düşünüyorum.”

Formula 1 CEO’su Chase Corey: “O, sporumuzda rakipsiz bir kahraman. Tekrardan dediğim gibi umarım sonsuza kadar yarışır. Kesinlikle olmaz ancak bence onun önünde daha çok zorluk var ve biz onun bu zorlukların üstesinden geldiğini görmek istiyoruz.”

Ferrari Takımı’nın pilotu Sebastian Vettel: “Benim düşünceme göre, birisi bir şampiyonluğu altı kez kazanabiliyorsa hepsini hak ediyordur. Bence şu an yazabildiğiniz kadar iyi şey yazma zamanı.”

Başarı Hikâyesi
Walt Disney: Bir Başlangıç Hikâyesi
Kariyer
Başarı Tesadüf müdür?
Kariyer
#ListeledİK Girişiminize Para Kaynağı Yaratmanın Yolları
Henüz bir yorum yok.