Genel

Instagram: Yapay Hayatlar


Günümüzün en popüler uygulamalarından biri olan Instagram’ın biraz karanlık yönünü ele almaya ne dersiniz? Herkesin en güzel, en mutlu, en gösterişli anlarını paylaştığı Instagram gerçeği ne kadar yansıtıyor?

Her sabah güzellik uykusundan makyajlı uyananlar, hayata pozitif bakmaktan önünü göremeyenler, yemeği soğutana kadar masanın onlarca farklı açıdan fotoğrafını çekenler Instagram keşfetimizi kaplamış durumda. Artık anı yaşamak yerine hikâye çekmek önceliğimiz oldu maalesef. Konserlerde şarkıcılar karşılarında kendilerini izleyen yüzler yerine sadece telefonları görüyor. O an en sevdiğimiz şarkıya eşlik etmek varken neden hikâye çekmeyi tercih ediyoruz? Tatile gittiğinde günde elli paylaşım yapan birinin tatile gitme amacı gerçekten dinlenip deniz, kum, güneşin tadını çıkarmak mı yoksa takipçilerine gösteriş yapmak mı?

instagram

Keşfette gördüğümüz onlarca hobiye sahip, muhteşem mesleği, ailesi, dostları olan insanlar neden gerçek hayatta karşımıza çıkmıyor? Hepimiz hayatımızda birçok sorunla baş etmeye çalışıyoruz. Gerçek dost dediklerimiz bir elin parmağını geçmiyor. Her zaman cildimiz muhteşem güzellikte olmuyor. Yani kısaca hepimiz doğamız gereği dört dörtlük hayatlar yaşamıyoruz.

Influencerlara gelecek olursak genelleme yapmak ne kadar doğru bilinmez ama çoğu yapaylıktan oluşan profillere sahip. Kendilerini hiç olmadıkları kişiliklere bürüyüp belli kalıplara sığdırıyorlar. Sosyal medyanın güzellik algısına uymak için 7/24 güzel görünmek bir numaralı kuralları. İçlerinden biri güzel bir mekânda post paylaşıyorsa birkaç gün içerisinde diğerlerinin profilinde de aynı açıdan fotoğraf görebilirsiniz. “Güzel bir an yaşıyoruz hadi bunun fotoğrafını çekip kaydedelim”  düşüncesi yerine “Güzel fotoğraf çekilebilmek için güzel yerlere gidelim” düşüncesi hepimizi etkisi altına aldı.

instagram

Hayatlarını bir sosyal medya hesabına göre şekillendiren çoğu influencer bunu meslek olarak yaptıkları için yadırgamıyor. Sırf reklam yapmak için hiç kullanmadığı ürünleri, hatta beğenip üstüne giymeyeceği kıyafetleri öyle bir övüyorlar ki inanıp satın alan binlerce takipçileri var. Her gün çok mutlu oldukları muhteşem hayatlarının gerçekten var olabileceğini takipçilerine inandırdıkları için fotoğraflarının altı onları kıskanan insanların onlarca kötü yorumlarıyla dolu. Aslında Instagram paylaşımları ne kadar güzel olursa o kadar kötü yorum alıyor diyebiliriz. Çünkü insanlar ulaşamadıkları ve özendikleri hayatları hep kötülemeye çalışarak onları kendilerince gerçekliğe yakınlaştırıyorlar.

Bahsettiğim yapay hayatların yanında sayısı gittikçe azalsa da sosyal medyayı doğal bir şekilde kendi hayatını ve görüşlerini paylaşmak için kullanan bir kitle hâlâ daha var. Umarım ki yakın zamanda sosyal medya kullanımı konusunda bilinçlenir ve sosyal medyanın kuklaları olmaktan çıkarız.

İlginizi Çekebilir: Uçan Araba: Hayaller Gerçek Oluyor

Genel
Ülkeler ve İlginç Yasakları
Genel
Kargem Online: Perakende Dünyasına Farklı Bir Bakış
Genel
2021 Yılında Astroloji Türkiye İçin Ne Söylüyor?
Henüz bir yorum yok.