Genel

Uçan Araba: Hayaller Gerçek Oluyor


Bir araba düşünün. Tekerleği var, kanatları da var. Merak ettiniz değil mi? Çok uzaklardan bahsetmiyorum. Çok yakın bir gelecekte hayatımıza girecek olan “uçan araba” dan bahsediyorum sadece. Trafik, geç kalma, süre yetmeme gibi kavramlar özellikle büyükşehirde yaşayan insanlar tarafından gün içinde en çok kullanılan belki de akıllarından bile çıkartamadıkları kavramlar desem haksız sayılmam.

Ne yazık ki taşıtlara olan ihtiyaçlar günümüzde hayati önem taşımakta. Geçmişe baktığımızda araç sahibi olmak, bir yerden başka bir yere gitmek için şahsi araç kullanmak lüks olarak algılanmaktaydı. Artık sadece bir ihtiyaç! Peki neden böyle bir ihtiyaç var? Zannediyorum ki farklı farklı düşünceler zihninizde dolaşıyor. Zaman kısıtı, seyahatte sınırlılık, yetişememe…

Peki günümüzde gerçekten araç sahibi olmak tüm bunları ortadan kaldırmak için tam anlamıyla bir çözüm yolu mu?

Hadi gelin tartışalım. Diyelim ki İzmir’de yaşıyorsunuz sabah geç kalmamanız gereken bir işiniz var ve aynı zamanda bir otomobile sahipsiniz. İşe kesinlikle geç kalmadan gidebilecek misiniz? İstanbul’da yaşıyorsunuz arkadaşlarınızla Kadıköy’de buluşmanız gerekiyor, karşıya zamanında geçip orada olabilecek misiniz? “Erken kalkarsam evet, toplu taşıma kullansam daha hızlı giderim, park yeri sorunu var.” gibi ifadeleri duyar gibiyim. Haklısınız araç sahibi olmak zannedilenin aksine sorunları çözmede biraz da olsa yetersiz kalıyor.

uçan araba

Sözlerime başlarken sizlere otomobile çok benzeyen bir şeyi düşünmenizi istemiştim. Haydi konuşalım. Uçan Araba! Uçan arabalar olarak nitelendirilen araçlar hem uçabilecek hem de kara yolu üzerinde kullanılabilecek. Bu konu üzerinde ülkemizde büyük bir çalışma yürüten BAYKAR, Cezeri isminde tasarlanan uçan araba prototipini geçtiğimiz senelerde paylaşmıştı. Şimdilik 70-80 km/h menzile ulaşan ve ortalama bir saat havada kalabilecek olan araç havada iken güneş enerjisinden enerji depolama kabiliyetine sahip olabilecek.

uçan araba

Bu tarz araçların kullanmasının yaygınlaşmasıyla beraber trafik, koşturma ve zaman kısıtı gibi insanlar tarafından tahammül edilemez hale gelmiş problemler, büyük ölçüde ortadan kalkacak gibi görünüyor. Artık klasik otomobillere olan talebin azalmasının yanı sıra hava kirliliği gibi büyük çoğunluğunu otomobiller tarafından oluşturan ve çevremize zarar veren etmenler de dünyamızdan uzaklaşacak. Uçan araçlar hem taksi olarak kullanabilecek hem de eğitimini almış insanlar tarafından bireysel halde kullanılabilecek. Böylesine hayali dahi güzel gelişmeleri konuşmanın, gelecek adına fikirlerde bulunmanın özellikle bizler açısından çok umut verici olduğunu düşünüyorum. Gelecekte bizleri daha neler bekliyor? Şimdiden çok heyecanlandık!

İlginizi Çekebilir: Fomo ve Jomo: Yeni Dünyanın Yeni Terimleri

 

Genel
2020 Yılının Enleri: “Ne Yaşadık Biz?”
Genel
Instagram: Yapay Hayatlar
Genel
Unutmak Bir Öğrenme Biçimi Olabilir Mi?
Henüz bir yorum yok.