Genel

En Güzel Kahve Yapma Yöntemleri


Kahve, dünyanın en çok tüketilen içeceklerinden birisidir. Yapılan bir araştırmaya göre araştırmacılar, dünyada günde 2,25 milyar kez içildiğini belirtmiştir. Bu kadar çok sevilen lezzetin detaylarına hep birlikte bakalım.

Anavatanı Etiyopya olan kahve, başlarda “sihirli meyve” olarak adlandırılıp tıbbi amaçlı kullanılıyordu daha sonrasında Arap Yarımadası’na oradan da Habeşistan’a yayılmasıyla adını daha çok duyurmaya başladı. Osmanlı Devleti’ne sihirli meyvenin gelişi Yemen Valisi Özdemir Paşa‘nın Yemen’de içtiği kahveyi İstanbul’a getirmesiyle başlar ve önce sarayda daha sonrasında İstanbul’da büyük ilgi odağı olur. İstanbul’a gelen tacirler sayesinde bu lezzet Venedik’e oradan da Avrupa’da yayılmaya başlar.

Güzel bir kahve yapabilmek için barista olmanıza gerek yok aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak da en güzel şekilde içeceğinizi hazırlayabilirsiniz.

Kahve

Filtre Kahve Yapımı:

Makineniz ile mükemmel bir filtre kahve yapabilirsiniz. Bunun için taze suyunuzu hazırlamakla başlayabilirsiniz. Hazırlayabilmek için orta derecede çekirdeği öğütmeniz gerekmektedir. Öğütme derecesi tadını etkileyen bir unsurdur. Çekirdek ve su oranı birbirini dengelemelidir, ne kadar çok çekirdek koyulursa o kadar acı olur. Filtre kullanmak lezzetini daha da artıracaktır bu yüzden kullanmadan önce biraz nemlendirmeniz gerekir.

Filtre Tutucusu ile Kahve Yapımı:

Bu yöntem eski zamanlardaki gibi el emeğine dayalıdır. Bu yöntemde orta incelikte öğütülmüş çekirdek gerekmektedir. Öğütülmüş kahveyi önceden nemlendirdiğiniz filtreye koymanız gerekmektedir. Su ekleme işlemi ile birlikte kabardıktan sonra doğru dairesel hareketler çizerek kalan suyu dökebilirsiniz. Suyu döktükten sonra kalan düz yüzey içindeki maddelerin eşit bir şekilde dağıldığını göstermektedir. 

Espresso Potu ile Kahve Yapımı :

Espresso potu kullanarak siz de İtalyan usulü yapabilirsiniz. Öncelikle potu kaynar su ile doldurmanız gerekmektedir. Orta derecede öğütülmüş çekirdek idealdir. Filtreye parmaklarınızla basınç uygulayabilirsiniz ve orta ateşte pişirmelisiniz, aksi halde içeceğiniz yanacaktır. Pottan kaynama sesi gelince ocaktan alabilirsiniz. 

Siz de farklı lezzetlerdeki içecekler için birçok farklı yöntemi deneyerek güzel tatlar yakalayabilirsiniz. Günümüzde kahve en çok tüketilen içeceklerin başında gelirken siz de bu lezzeti kaçırmayın!

İlginizi Çekebilir: Günümüzde Evrimleşen Futbol

 

Genel
Ocak Ayı Etkinlik Takvimi #Ajanda
Genel
Bitki Bazlı Vegan Deriler Nedir?
Genel
Cinsiyet ve Spor
Henüz bir yorum yok.