Gezi Rehberi

Alanya: Akdeniz’in İncisi


Akdeniz’in göz bebeği, cennet köşesi olan Alanya’yı yakından tanıyalım. Alanya, Antalya’ya 154 km uzaklıkta bulunan turizm abidesidir. Birçok kez ismi değişen Alanya’nın bilinen en eski adı Korakesium’dur. Bizans döneminde Kalanoros, Anadolu Selçuklu döneminde Alaiye adını almıştır. Atatürk Kent ziyaretinde 1935 yılında kentin adını Alanya olarak değiştirmiştir.

Alanya yarım adasına geldiğiniz zaman sizi 2 kilometrelik eşsiz güzelliğiyle Kleopatra Plajı sizi karşılamaktadır. Kendinizi atacağınız mükemmel deniziyle size keyifli bir vakit geçirme fırsatı sunuyor. Kleopatra Plajı’nın sonunda deniz kıyısında sizi bir dinamit ateşlenmesi sonucu yanlışlıkla bulunan Damlataş Mağarası bekliyor olacak. Çok eskilere dayanan geçmişiyle 15000 yıllık bir tarihi olduğu tahmin edilen bu mağara olağanüstü yapısıyla dikili taşlarıyla beraber size sunduğu sabit %95 nem, sabit hava basıncı ve yaz kış sabit 22°C sıcaklığıyla özellikle astım hastalarının şifa bulması amacıyla 21 gün ziyaret ettiği özel bir yerdir.

alanya

Alanya’da bir diğer uğramamız gereken yer Alanya Kalesi’dir. 6 kilometrelik suruyla çevrelenen kale eskiden gemiciler için önemli bir kent olan Alanya’nın korunma ihtiyacını karşılamıştır. Zamanla ilgiyi üstüne toplayan Alanya, Akdeniz’in en işlek limanlarından biri olmuştur. Tarihi bir geçmişi bir kenara bırakırsak teleferikle rahatça ulaşabileceğimiz Alanya Kalesi, geçmişiyle ve gece manzarasıyla turistler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer olarak notumuzu alabiliriz.

Alanya’da güzellik sınırlarını zorlayan Dim Çay’ı; Toroslardan Doğan Çay 60 kilometrelik uzunluğuyla turistler için önemli bir kahvaltı merkezine dönüştürülmüş tesisleri sizi karşılamaktadır. İmkânı sunan tesislerde kahvaltıdan sonra çaya girip serinleme imkânı bulabilirsiniz.

alanya

En sıcak günlerin akşamlarında eğlenmek, kafa dağıtmak için Alanya geceleri tam size göre hareketli gece hayatına tanık olunca siz de bana hak vereceksiniz. Gece düzenlenen müzikli tekne turları keyfinizi doruğa çıkaracağından eminim. Alanya’yı tanımak için düzenlenen şehir merkezi turu size bulunmaz bir fırsat oluşturacaktır.

Son olarak yapabileceğiniz onlarca çeşit aktiviteler, sizi bekleyen muhteşem tarihi, doğası, deniziyle ve havasıyla Alanya; yaz günlerinizde kafa dağıtmak için doğru adres olacaktır. Siz de benim gibi gördüğünüzde âşık olacağınıza o kadar eminim ki en kısa zamanda gidip görmeniz dileğiyle.

İlginizi Çekebilir: Aralık Ayı Etkinlik Takvimi #Ajanda

 

Gezi Rehberi
Yavaş Seyahat: Anı Hissedebilmek
Gezi Rehberi
İstanbul ve Turist Olmak: Müzeler
Gezi Rehberi
Mısır Seyahatinde Görülmesi Gereken Yerler
Henüz bir yorum yok.