Sinema/TV

Arcane: League of Legends


League of Legens evrenini konu alan ve ilk sezonu 6 yıl süren Fransız-Amerikan animasyon dizisi olan Arcane, 38’den fazla ülkede en çok izlenen dizi olmayı başararak listeleri alt üst etti. League of Legends’ın bu ütopik evrenine gelin daha yakından bakalım. Hepinize keyifli okumalar!

Öncelikle hepimizin aklını kurcalayan o soruyla başlayacağım. Diziyi anlayabilmek ve diziden zevk alabilmek için oyunu oynamamıza gerek var mı? Bu dizinin amaçlarından birisi de oyun hakkında bilgisi olmayan insanları da Runetterra’ya yani League of Legends’in evrenine çekebilmek.

arcane

Her biri bir dizi tadından olan sinematikleriyle, herkesin beklediği kalitede bir dizi çıkaran Riot Games, bu dizisinde 2 şehir ve 2 kardeşin hikayesini anlatıyor. Dizi tatlı animasyonlarının arkasında karanlık bir hikayeye sahip. Ana karakterlerimiz olan Vi ve Powder’ın ailelerinin dramatik bir şekilde ölümüyle başlıyor. Bu dramatik ölüme sebep olan Vander, Vi ve Powder’ı yanına alarak onları yetişiriyor. Karakterlerimizin kurduğu çete, kendileri kadar ufak olmayan bir hırsızlığa yelteniyor. Piltover şehrinden çaldıkları hextech taşlarını, kendi şehirleri olan Piltover’ın bütün pisliğinin ve suçunun aktığı Zaun şehrine götürüyorlar. Olaylar kimsenin beklemediği şekilde büyüyor.

Dizimizin ana karakterlerinden olan Powder’ın, karakter gelişimine bizzat şahit oluyoruz. Bence bu karakter gelişimi dizinin en can alıcı noktalarından biri. Küçük bir çocuk olan Powder’ın ablası Vi, onu terk ettiğinde yaşadığı psikolojik bunalım ve çocukluk travmaları dizide çok iyi bir şekilde işlenmiş.

arcane

Daha önce de belirttiğim gibi dizinin animasyonları müthiş, güldürü unsurları olması gerektiği gibi ve hikayenin önüne geçmiyor. Ses dizaynı muazzam olmuş. Dövüş sahnelerinin kurgusu ustaca yapılmış. Üzerinde çokça düşünüldüğü belli. Kamera açıları ve olayların yansıtıldığı perspektif, gerçekten orada bulunuyormuş hissiyatı veriyor. Bütün detaylar bir araya gelerek ortaya harika bir animasyon başyapıtı çıkarmayı başarıyor.

3 kısımdan oluşan Arcane, son kısmında bulunan duygusal ögelerle, tam dizi severleri derinden etkiledi ve 2. sezon için büyük bir beklenti oluşturdu. Alınan olumlu geri dönüşler ile birlikte Arcane’in 2.sezon çalışmalarına başlanıldığı duyuruldu. Hepimiz merakla beklemedeyiz!

İlginizi Çekebilir: Alanya: Akdeniz’in İncisi

Sinema/TV
Seni Buldum Ya!: Reha Erdem’den Karantina Filmi
Sinema/TV
#ListeledİK Tatilde İzleyebileceğiniz Dizi ve Film Önerileri
Sinema/TV
Bir İnsanlık Ruleti: 12 Öfkeli Adam
Henüz bir yorum yok.