Genel

Bir Sanat Şöleni: Coachella


Merhaba sevgili KalemlİK okurları! Bugünkü yazımızda her yıl yüzlerce insanın ve başarılı sanatçıların bir araya geldiği dünyanın en büyük festivallerinden Coachella festivalini inceleyeceğiz.

Adından sıkça söz ettiren Coachella festivali asıl ismi olan “Coachella Valley Music And Arts” adını, festivalin yapıldığı Güney Kaliforniya’nın Indio şehrindeki Coachella vadisinden almaktadır. Festival ilk olarak 1999 yılında yapılmasıyla gösterilen yoğun ilgi sonucu 2001 yılında geleneğe dönüşmeye başlamış, 2004 yılı itibari ile de festival alanında değişiklikler yapılarak kamp ve çadır izinleri verilmeye başlanmıştır. Her yıl nisan ayında başlayan ve iki hafta sonu olarak yapılan festival sadece müzik sektörünün başarılı isimlerini değil, sanatın farklı dallarındaki sanatçıları da ağırlamakta ve dünyanın ilgisini çekmektedir. Geçmişten bugüne kadar Beyonce, Kendrick Lamar, Lady Gaga, Eminem, Madonna, Snoop Dog, Amy Winehouse, Jay Z gibi isimlerin performanslarını izlemeye gelen insanlar hem hava sıcaklığından hem de  kamp alanının mesafe sorunlarından dolayı zorlansalar da eğlence sektöründe bu kadar popüler olan bir organizasyondan geri kalmıyolar.

Özellikle son yıllarda bir moda şölenine de dönüşen festivalde her yıl rengarenk saç örgüleri, kovboy şapkaları, bohem tarzlar, çizmeler, simli ve taşlı makyajlar ile festivaldeki performanslar kadar kıyafet stilleri de konuşulmaya başlandı. 2020 ve 2021 yıllarında pandemi nedeniyle iptal edilip 2022’de üç kez ertelense de bu yıl 22. kez 14 Nisan Cuma günü başlamış olan ve 23 Nisan’a kadar sürmüş olan festivalde başrol isimler Bad Bunny, Blackpink ve Frank Ocean olarak açıklansa da Rosalia, Porter Rabinson, Björk, Frank Ocean, İdris Elba, Angele ve Charlie XCX gibi birçok sanatçı da festival süresince sahne aldı.Bu yılki festivalin sona ermesiyle birlikte en çok akılda kalan “Black Pink” grubu oldu. Grup, ilk defa 2019 yılında sahne alsa da bu yıl ikinci kere sahne alarak Coachella’da performans sergileyen ilk K-pop grubu oldu.

İlginizi çekebilir: Columbia Uzay Mekiği Kazası

Genel
Dünyanın En Zengin İnsanları ve Onların Sırları
Genel
Metropolde Üniversite Okumak
Genel
Beklenen Olası İstanbul Depremi
Henüz bir yorum yok.