Sinema/TV

Sinema Tarihine İz Bırakmış 10 Film Müziği


Merhaba sevgili KalemlİK okurları, bugün tamamen sübjektif bir şekilde dünya sinema tarihine iz bırakmış, her duyduğumuzda bizi o filmi izlediğimiz anlara götüren 10 farklı film müziğini paylaşacağız.

Star Wars-The Imperial March (Darth Vader’s Theme) 

Şüphesiz ki Star Wars serisi dünya sinema tarihine adını altın harflerle kazımış, 7’den 70’e herkesçe bilinen bir seri ve bu serinin de bir o kadar unutulmaz film müzikleri var; bunların en başında ise şüphesiz “Darth Vader’s Theme” var. Hala her dinlediğimizde tüylerimizi ürpertiyor.

 

The Pianist-Nocturne in C Sharp Minor

Wladyslaw Szpilman’ın ürpertici hayat hikayesini konu alan The Pianist içinde kendisinin çaldığı Nocturne in C Sharp Minor gibi eşsiz klasik eserler barındırmakta.

 

Frozen-Let It Go

Let It Go şarkısı Frozen’ın bu popülariteye ulaşmasındaki en büyük faktörlerin başında gelir. Türkçe’ye “Aldırma” ismiyle uyarlanan şarkı o versiyonuyla da çok ses getirmiştir.

Fast And Furious-See You Again

Sırada macera tutkunlarının zamansız favorisi Hızlı ve Öfkeli serisinden hepinizin aşina olduğuna emin olduğumuz “See You Again” var.

 

Leon- Shape Of My Heart

Fedakarlığıyla her birimizin kalbinde taht kuran Leon, cesaretiyle hayran bırakan Mathilda ile hayatımıza giren Leon filmi; Shape Of My Heart şarkısıyla izleyenlerde büyük iz bıraktı.

 

The Godfather-Tema Müziği

Marlon Brando ve Al Pacino’nun başrollerini paylaştığı The Godfather filmi senaryosu gibi müzikleriyle de gönüllerde taht kurmuştur. Hepimizin bildiği bu efsane temayı Nino Rota bestelemiştir.

Titanic-My Heart Will Go On

Gerçek ve trajik bir hikâyeden uyarlanan Titanik Filmindeki Jack ve Rose’un heyecan verici aşk hikayesi ne kadar hüzünlü bitmiş olsa da Célíne Dion ve onun şaheseri My Heart Will Go On kalbimize kazındı. “Love can touch us one time and last for a lifetime. And never let go till we’re gone.” Biz ölene kadar bu aşkı bırakma.

 

Fight Club-Where Is My Mind

Sosyal açıdan hayata geride başlamış bir adamın spor sayesinde yeni bir başlangıç öyküsünü anlatan Fight Club, mantalitesiyle milyonlara ilham kaynağı olmuştur. Where Is My Mind hayatında bazı şeyleri yoluna koymak isteyenlere hala yol göstermeye devam ediyor.

 

Harry Potter-Hedwig’s Theme

Her yaşımızda izlerken ayrı keyif aldığımız, çocukluğumuzdan beri bizi yalnız bırakmayan Harry Potter serisi kimi müziğiyle bizi heyecanlandırırken kimiyle de içimizi ürpertiyor. Hedwig’s Theme şüphesiz içimizi ürpertenlerin başında geliyor.

 

Pirates Of The Caribbean-Ana Tema Müziği

Genç bir kızı kurtarmaya çalışan Jack Sparrow’un hikâyesinin seyircileri bu denli ekrana bağlamasının bir sebebi de kuşkusuz ki ana tema müziğidir. Maceracı ruhumuzu kamçılayan bu müzik tüm zamanların en çok dinlenen film müzikleri arasındadır.

Bugün sizlere kendi fikrimizce dünya sinema tarihinde yer etmiş bazı film müziklerinden bahsettik. Umarız okurken keyif almışsınızdır. Sonraki yazılarımızda görüşmek dileğiyle, hoşçakalın!

İlginizi çekebilir: Friedrich Nietzsche ve Düşünce Dünyası

Sinema/TV
Dakikalarca Ayakta Alkışlanan Film: Kuru Otlar Üstüne
Sinema/TV
Christopher Nolan: Film Dünyasının Dehası
Sinema/TV
Sen Hiç Ateş Böceği Gördün Mü? Filmi Mercek Altında
Henüz bir yorum yok.