Genel

Hasta Bina Sendromu Nedir?


Hasta bina sendromunda bir bina sakini; baş ağrısı, burun, göz veya boğaz rahatsızlıkları, öksürük, kaşıntılı veya kuru bir cilt, mide bulantısı, baş dönmesi, kokuya karşı aşırı duyarlılık ve konsantrasyon bozuklukları konularında şikayetçi olabilirler. Yapılan araştırmalara göre şikayetçilerin çoğu, uzun süredir bulundukları binadan ayrılmalarından hemen sonra, semptomların bittiğini ve rahatladıklarını bildirmişlerdir.

Hasta bina sendromunun sebebi genellikle havadaki yetersiz hijyen, temiz hava oranı ve klima sistemleridir. Sendromun yarattığı belirti aralığı oldukça geniştir. Örneğin; gözlerde ve burunda kızarıklık, boğazda kızarıklık, burundaki mukoza zarında kızarıklık ve deride kuruluk hissiyatı, mental açıdan yorgunluk, sıkça solunum yollarında enfeksiyon geçirme, ses kısıklığı, nefes kesilmesi, öksürük yapma, vücutta kaşınma ve belirsiz aşırı duyarlılık.

hasta bina

“Hasta bina sendromu” (HBS) iki şekilde tanımlanabilir:

  • Birincisi, içinde bulunan insanları hasta eden binalar;
  • İkincisi ise insanların binada bulunurken binaların kendisini “hasta” olarak tanımlandığı hallerdir.

Amerikan menşeli bir firma tarafından klimalı ve havalandırma sistemi olan binalar üzerinde yapılan çalışma sonucunda, mutlak bin ppm konsantrasyonunda dahi, HBS ile CO2 konsantrasyonlarındaki artış arasında önemli oranda ve pozitif bir korelasyon olduğunu istatistiksel olarak göstermiştir. HBS önceden ofislerde görülürken şimdi de evler için geçerlidir. Özellikle pandemi ile evde kaldığımız süreçlerde bu sendrom daha fazla yaşanmaya başlamıştır. Teknolojinin gelişmesi de ayrı bir etken olmuştur bu sendromda. En önemlisi ise binaların mimarileri, basıklığı ve havalandırma sistemleri. 

Hasta Bina Sendromu ile benzer olan bazı sendromlar da şu şekildedir.

  • Hasta ev sendromu
  • Hasta hastane sendromu
  • Hasta evler, hasta ofisler
  • Hasta binalar, hasta insanlar
  • Sıkı/sızdırmaz bina sendromu
  • Binayla ilişkili hastalık
  • Binayla ilişkili sağlık sorunları

Kısacası binalar bizi hasta ediyormuş da haberimiz yokmuş diyebilir miyiz? Dedelerimizin, ninelerimizin neden bu kadar sağlıklı yaşadıklarını bir kez daha anlamış olduk. Sağlıklı kalmak sadece sağlıklı yiyecekler yemek veya tüketmek değilmiş, sağlıklı yaşamak için sağlıklı bir ortamda da bulunmak gerekiyormuş. Eğer siz de bu tarz belirtiler gösteriyorsanız destek almayı ve Hasta Bina Sendromu’na yakalanıp yakalanmadığınızı öğrenmeyi ihmal etmeyin.

İlginizi Çekebilir: Sosyal Medyada Bilgi Kirliliği

Genel
Günümüzde Evrimleşen Futbol
Genel
Müzik Rotası: Yeni Müzik Nasıl Keşfedilir?
Genel
Ara Güler: Kadrajıyla Tarih Yazan Sanatçı
Henüz bir yorum yok.