Genel

Ara Güler: Kadrajıyla Tarih Yazan Sanatçı


“Ben Ara Güler bir gazeteciyim, fotoğrafçı değilim. Fotoğrafçı ile gazeteci arasındaki fark budur: Fotoğrafçı bomba patlar kaçar ama gazeteci peşinden gider olayı yakalamaya çalışır. Ben de bu yaşa kadar ona göre çalıştım”

Ara Güler

16 Ağustos 1928’de İstanbul’da dünyaya gözlerini açtı. Çocukluk yıllarında sinemadan çok etkilenen Ara Güler, babasının ona fotoğraf makinesi hediye etmesi ile fotoğrafçılık serüvenine ilk adımını attı. Lise eğitimini Ermenistan’da bitiren Ara Güler, 1950’de Yeni İstanbul Gazetesi’nde gazetecilik mesleğine başlarken aynı zamanda İstanbul Üniversitesi’nde öğrenimine devam etti. Yine bu tarihlerde Ermenice gazete ve edebiyat dergilerinde öyküleri yayınlandı. 1958’de evrensel anlamda hatırı sayılır dergilerinde önemli görevler üstlendi. 1954’te Hayat Dergisi’nde fotoğraf bölüm şefi görevini üstlendi. Ara Güler hayatı boyunca pek çok önemli ödüle layık görüldü. Bunlardan biri İngiltere’de yayımlanan “Photography Annual Antalojisı”, onu dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri olarak tanımladı. Yine aynı yılda Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği’ne tarihteki ilk Türk olarak seçildi. Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Almanya’da pek çok sergileri açtı. Winston Churchill, Picasso, Salvador Dali ve daha birçok ismin fotoğraflarını çekip bu isimlerle röportaj yapma fırsatı da bulmuştur. 1967 yılında Japonya’da çıkan “Photography of the World” antolojisinde fotoğrafları yayınlanmıştır.

Ara Güler

1979’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti‘nin başarı ödüllerinin foto muhabirliği dalında birinci olan Ara Güler’in bazı fotoğrafları 1980’de kitap haline getirildi. 1987 yılında kitapları “Institute of Turkish Studies” tarafından İngilizce diline çevirilerek evrensel bir sanatçı haline gelmiştir. Her ne kadar kendisini her zaman fotoğraf sanatçısı değil foto muhabiri olarak görse de fotoğraflarını gören pek çok insan, estetik bir zevk aldığını söylemektedir. 1994 yılında ana Ana Yayıncılık tarafından “Bir Devir Böyle Geçti, Kalanlara Selam Olsun ve 1995’te Yüzlerinde Yeryüzü” adlı kitapları piyasaya çıktı.

Geçtiğimiz gün ölüm yıl dönümü olan Ara Güler, hayatı boyunca birçok hastalık ile boğuştu. Kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği ve periferik arter hastalığı sebebi ile hastanede tedavi gördüğü sırada  iki kez kalbi durdu ve yapılan müdahalelerin sonuçsuz kalması sebebiyle 17 Ekim 2018 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

İlginizi Çekebilir: Hasta Bina Sendromu Nedir?

Genel
İstanbul’da Kahvaltı Yapılacak Mekânlar
Genel
Kırık Kalp Sendromu
Genel
Tarihin İlk Megapolü
Henüz bir yorum yok.