Kariyer

İş Dünyasında Fark Yaratacağınız Değerler Sistemi: Kişisel Markalaşma


İletişimin yeri, hayatın her alanında olduğu gibi iş dünyasında da gün geçtikçe arttı ve hâliyle insanların birbirlerini daha iyi anlayıp yorumlayabilme ihtiyacı ortaya çıktı. Bunun yanında rekabetin maksimum düzeyde olduğu günümüz dünyasında çok çalışmak, başarıya ulaşmak için yeterli olmamaya başladı. Bu ve diğer pek çok etken, iletişimin önemini arttırdı. İşte tam da bu noktada kişisel markalaşma terimi hayatımıza girdi.

Kişisel markalaşma, tanım olarak kişinin sahip olduğu bilgi, deneyim ve yetenek gibi öne çıkan özelliklerini kullanarak yetenekleri ve başarılarına göre aktardığı mesajların diğer insanlar üzerinde yarattığı olumlu ya da olumsuz etkiler sonucu bıraktığı izlenimlerdir.

Kişisel marka değerini öne çıkaran insanlar toplumun her alanında başarıya daha yakın olurlar. Peki, kişisel marka değerimizi nasıl oluşturur ve arttırabiliriz?

Kişisel markalaşma, bireyin kendini tanıması ve anlaması ile başlar. Bu nedenle öncelikli olarak güçlü ve zayıf yönlerimizin farkına varmak gerekir. Güçlü olduğumuz noktalara odaklanmak kişisel marka değerimizi pozitif yönde arttıracak, bu da başarıyı beraberinde rahatlıkla getirecektir.

Bir diğer nokta da anahtar kelimelere yoğunlaşmaktır. Anahtar kelimeler bizi farklı yapan, diğer insanlardan ve sıradanlıktan ayrılmamıza fayda sağlayan başlıca etmenlerden biridir. Kendi markasını yaratmak isteyen bir kişi bu noktaya da oldukça dikkat etmelidir. Örneğin, birini rol model olarak belirlemek bizi taklite yöneltip tekrara düşüreceğinden bize bir özgünlük kazandırmayacak aksine sıradan insanlarla aynı seviyede kalmamıza neden olacaktır. Ancak rol model belirlemeyip bir rol model olmak da kendi elimizdedir.

Son aşamada ise sık sık bireysel bir ölçme değerlendirme yapmak gelmektedir. Bu da yeteneklerimizi güçlendirmemize yardımcı olacak, geleceğe daha özgüvenli bakmamızı sağlayacaktır.

Kariyer
Kriz Yönetiminin Önemi
Kariyer
İş Dünyasında Yaratıcılık
Kariyer
Avrupa Gönüllülük Projeleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler
  • İlham veren bir yazı olmuş, tebrikler👏🏼


  • Okurken hem keyif alıp hem de kendime katacak bir şeyler buldum ✌🏻

    Emeğinize sağlık 😇