Kariyer

İş Dünyasında Yaratıcılık


Merhaba sevgili KalemlİK okurları. Bu yazımızda iş dünyasındaki yaratıcılığı konuşacağız. İş dünyasında yaratıcılık nedir, ne kadar önemlidir ve iş dünyasında yaratıcılık nasıl olur gibi soruları cevaplamaya çalışacağız…

İş dünyasında yaratıcı olmak denince insanların akıllarına farklı şeyler gelebilir. Burada iş dünyasında yaratıcılık denince aklımızda canlanması gereken husus dinamiklere göre yenilik ve özgünlük diyebiliriz. Biraz daha detaylı ele almamız gerekirse bir bireyin çalıştığı işte kendi üstüne düşen sorumlulukları, yapması gerekenleri sadece yerine getirmekle kalmayıp bunu bir farklılıkla, özgünlükle en iyi şekilde yapması demektir. İşveren çalışanını seçerken genellikle pek çok çalışan adayı arasından farkı olana odaklanarak seçim yapıyor. Seçtiği çalışandan işini özveriyle, hakkını vererek yapmasını istiyor ve bence en önemlisi tabii ki yaratıcı kalmasını istiyor. Çünkü belli başlı seviyedeki şeyleri herkes yaparken onlarca, yüzlerce ve belki de binlerce aday arasından seçilmiş kişinin yaratıcı olması çok önemli. Günümüzde yaratıcılık iş veren tarafında da oldukça önemli bir konumda.
Çalışan bireylerin de bir noktada durup kendilerini sorgulamaları gerekiyor. Benim şu an bir işim var ve ben yaptıklarımdan para kazanıyorum. Ben üstüme düşen işleri en iyi en güzel şekilde yaparsam benim veririm artacak gibi telkinler vermeli kendisine. Eğer amacı gerçekten işini hakkıyla yapmak ise zaten bir noktada kendisindeki yaratıcılığı ortaya çıkaracaktır.


Başka bir noktada ise işin hakkıyla yapılmasının farklılık ve yaratıcılığı ile güzel işler ortaya koyulmasının da kişinin kendisine sadece manevi olarak değil, aynı zamanda maddi de bir geri dönüşü olacaktır elbette. Yaptığı güzel ve yenilikçi işler sonucunda prim veya ödüller de alınabilir.

Anlattıklarımı toparlamak gerekirse; iş dünyasında yaratıcılık önemli olması gereken bir şeydir. İşverenin işe aldığı çalışan genellikle zaten bunları yapabildiği, yaratıcı olabildiği için işe alınmıştır. Burada sadece gerekli olan çalışan bireyin işlerinde kendi içindeki yaratıcılığı ortaya çıkarmasıdır diyebiliriz. Hepimiz kendi üzerimize düşen işi en iyi şekilde yerine getirmeliyiz ki vicdani açıdan da içimiz rahat olsun.

Evet sevgili KalemlİK okurları, bu yazımızda iş dünyasında yaratıcılığı ele aldık. Hepimizin içerisinde yaratıcılık var, yeter ki bunları kullanmayı bilelim. Hepinize çok güzel, verimli ve çok yaratıcı olduğunuz iş hayatları dilerim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, kendinize iyi bakın.

İlginizi çekebilir: İstanbul’un Yoğunluğundan Kaçmak için Gidilebilecek Yerler

Kariyer
Erasmus Programında En Çok Tercih Edilen Ülkeler
Kariyer
İş Dünyasında Fark Yaratacağınız Değerler Sistemi: Kişisel Markalaşma
Kariyer
Kriz Yönetiminin Önemi
Henüz bir yorum yok.