Kariyer

Erasmus Programında En Çok Tercih Edilen Ülkeler


Her yıl yaklaşık 270 bin öğrencinin farklı ülkelerde eğitim görmesine olanak sağlayan Erasmus programının 2021-2022 dönemine girmiş bulunmaktayız. Öğrencilerin bu hareketliliğe katılımını belirleyen iki faktör bulunmakta: Akademik başarı düzeyi ve İngilizce yeterlilik sınavı. Mart ayının başlangıcıyla program kapsamındaki birçok üniversite İngilizce yeterlilik sınavlarını tamamlamış ve öğrencilere başarı puanlarını duyurma sürecine girmiş durumda. Başarı puanlarını öğrendikten sonra ülke ve üniversite seçimi yapacak öğrencilerin göz önünde bulundurması gereken pek çok faktör bulunmakta. Yardımcı olmasını dileyerek sizlere program kapsamında en çok tercih edilen ilk 5 ülkeyi listeledik ve bu ülkeler hakkındaki temel bilgileri bir araya getirdik. Keyifli okumalar!

İspanya:

Avrupa’nın her yerinde bulunan Erasmus öğrencileri tarafından en çok tercih edilen ülke, yıllık toplam 60.000 öğrenciyle İspanya. Aynı zamanda dünyada en çok ziyaret edilen 3. ülke olarak bilinen bu ülke, bol güneşli günlerine renk katan festivalleriyle sıkılmanıza ve yalnız hissetmenize izin vermeyecektir. Para birimi euro olan, yurt ve oda kiraları yaklaşık 150 euro’dan başlayan ülkede; ulaşım için metro, otobüs ve trenler sıkça kullanılıyor. Geç saatlerde gezmeyi sevenlerdenseniz İspanya gayet güvenli bir ülke, fakat kalabalık alanlarda çanta ve değerli eşyalarınıza dikkat etmelisiniz.

Erasmus

Almanya:

Yüksek yaşam kalitesi ve ekonomik durumu ile sık sık gündeme gelen Almanya, öğrencilerin tercihlerinde 2. sırada. Ne kadar çoğunu ziyaret etseniz de bitmeyen müzeleri, sürekli dolaşmak isteyeceğiniz yeşil dolu sokaklarıyla bulunmaktan zevk alacağınız bir ülke. Hava durumu genellikle mevsim ortalamalarında bulunduğundan yanınızda her mevsime uygun kıyafetler bulundurmakta fayda var. Para birimi euro olan ülkede yurt ve oda kiraları yaklaşık 190 euro’dan başlıyor ve ulaşım için en çok metro, tren ve otobüs tercih ediliyor. Gittiğiniz üniversiteye cüzi bir miktar ödeyip sahip olduğunuz kartla tüm dönem ücretsiz bir şekilde şehir içi ulaşımı kullanabilirsiniz.

Fransa:

Erasmus hareketliliği kapsamında en çok tercih edilen ülkeler arasında 3. sırada. Dünyaca ünlü tarihi müze ve mimari eserlere, rengarenk şehirlere sahip bu ülkede Almanya’daki gibi her mevsimi yaşayabilirsiniz. Fransa’da eğitime büyük önem veriliyor. Her ülkede olduğu gibi gittiğiniz şehrin gelişmişliğine bağlı olsa da yurt ve oda kiraları yaklaşık 180 Euro’dan başlıyor. Ulaşımda en sık otobüs, metro ve tramvaylar kullanılıyor.

Erasmus

İngiltere:

Sırada zengin kültürü, kaliteli eğitimi ve turistik özellikleriyle İngiltere yer alıyor. Para birimi ingiliz sterlini olan ülkede yurt ve oda kiraları bulunduğu konuma değişse de yaklaşık 200 euro’dan başladığı için listedeki diğer ülkelere nazaran daha yüksektir. Bu ülkede bisiklet kullanımı oldukça yaygındır ve otobüs ya da metro kullanılması için 10-15 sterlin vererek edinilen Oyster karta sahip olunması gerekir. İngiltere’de çoğu müze, opera, sanat galerileri ve etkinliklerin girişleri ücretsizdir. Sık sağanaklarıyla tanınan bu ülkeye bahar döneminde gitmenizi öneririz.

İtalya:

Mutfağı, mimarisi ve sanatı ile sizi kendine bağlayan İtalya da program kapsamındaki 31 ülkeden 5. sırada. Para birimi soru olan İtalya’da yurt ve oda kiraları yaklaşık 200 euro’dan başlamakta. Zengin tarihi ile her yerini keşfetmek isteyeceğiniz bu ülkede ulaşım en çok metro, tramvay ve otobüs ile sağlanıyor. Kar yağışının nadir olmasına rağmen bu ülkede de eğitiminizi bahar aylarında görmeniz, ülkeyi tadını çıkararak dolaşmanıza katkı sağlayacaktır.

Erasmus

İlginizi Çekebilir: Save Ralph: Her Gün Acı Çeken Sayısız Hayvanın Temsili

Başarı Hikâyesi
Formula 1’in Yıldız Pilotu Lewis Hamilton
Kariyer
İş Dünyasında Fark Yaratacağınız Değerler Sistemi: Kişisel Markalaşma
Kariyer
Başarı Tesadüf müdür?
Henüz bir yorum yok.