Gezi Rehberi

Kamp Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler


Özellikle pandemi döneminde sıkça tercih edilmeye başlayan kamp tatilini, keyifli ve konforlu şekilde yapmak ve hatırladıkça gülümsetecek bir anıya dönüştürmek için bilmeniz gerekenleri özetledik. Şimdiden iyi kamplar!

Hangi mevsimde, nerede kamp yapmalıyız?

Öncelikle yer tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli faktör mevsimdir. Eğer ki yaz aylarında kamp yapacaksanız sahil kenarlarını tercih etmek kampınıza ayrı bir keyif katacaktır. Ancak sahil kampı yapacak olsanız bile ağaçlı alanlarda olmasına dikkat etmelisiniz. Sonbahar ve ilkbahar aylarında da longoz ormanlarında olduğu gibi yüksek ağaçların bulunduğu ormanlık alanlarda kamp yapmak, hava koşulları açısından konforlu olacaktır. Kış mevsiminde kamp yapmak, daha çok deneyimli kampçıların tercihi olurken kar tatil beldelerine yakın yerlerde kurulmaktadır.

Kamp yapmak

Kamp yapmak için dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

Bir kampçının en büyük özelliği “evini sırtında taşıması” dır. Çadırın boyutu, kaç dereceye kadar ve hangi koşullara dayanıklılık gösterdiğine dikkat edilmelidir. Çadır seçimi yapılırken hangi mevsimde olursa olsun çift tenteli olmasına, içerisinde mutlaka havalandırma açıklığı/sineklik veya küçük bir pencerenin olmasına dikkat etmelisiniz. Çadırı kurmak istediğiniz zeminin ise sert ve düz; rüzgarın ters yönde olmasına önem göstermelisiniz. Hiç kimse yürüyüş sonrası dinlenmek için çadırına döndüğünde çadırın yerinde olmadığını görmek istemez, öyle değil mi?

Kişisel konfor için alınması gerekenler nelerdir?

Öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor ki çadırdan sonra yanınıza almanız gereken en önemli şeyler mat ve uyku tulumudur. Bu ikiliye sahip değilseniz rahat uyuyamazsınız. Bu durum yaz aylarında biraz daha farklılık gösterse de hava sıcaklığının normalden çok daha düşük hissedileceğini bilmeniz gerekiyor. Kamp yapmaya özel aracınızla gitmiyorsanız yanınıza alacağınız sırt çantasının da büyük önemi vardır. Kampçılara özel, dayanıklı ve daha çok kapasiteli çantalar temin etmeniz yararınıza olacaktır.

Kamp yapmak

Sırt çantanıza almanız gereken önemli şeyleri de listeleyelim. Alanın güvenliği ve ışıklandırması fark etmeksizin yanınızda kafa lambası veya el feneri ve düdük bulundurmanız, sizin için çok daha güvenli olacaktır. Yanık veya yaralanma durumlarına karşı yanık kremi, güneş kremi ve yara bandı; diş fırçası, diş macunu, kuru peçete, ıslak mendil ve küçük bir sabun. Ateş yakmak için çakmak ve küçük çalılar gerekeceğinden de çakı da alınmalıdır. Taşıması kolay katlanabilir küçük pişirme seti, tek kullanımlık bardak, çatal ve kaşık; çaysız olmaz diyenler için de poşet çay. Bunlara ek olarak doğayı bulduğunuz gibi hatta daha temiz bırakmak adına yanınıza birkaç çöp poşeti almanız gerekmektedir.

Doğada, yemek yeme ihtiyacını nasıl karşılayacağız?

Pişirmesi, taşıması ve korunaklı olması en kolay yiyecekler kesinlikle konserve yiyeceklerdir. Bunlara örnek; ton balığı, mısır ve barbunya pilaki olabilir. Gecelerin vazgeçilmezi olan kamp ateşi başında pişirebileceğiniz sucuk ve marshmallow ise tam bir kamp havası yaşamanızı sağlayacaktır. İçme suyunu temin edebilmek, kamp alanının yakınında market vb. yerlerin bulunup bulunmamasına göre değişkenlik gösterebilir.

Kamp yapmak

Peki, nasıl giyinmeniz gerekiyor?

Öncelikle mevsim fark etmeksizin mutlaka yanınıza tayt ve polar eşofman almalısınız çünkü yaz aylarında bile akşama doğru havalar mutlaka soğuyor. Bunun dışında kış mevsiminde üşümemek için yanınıza termal içlikler ve mont alırken yaz aylarında mayolarınızı almayı unutmayın! Ayakkabı tercihlerinde ise tercihinizi mutlaka yürüyüşe uygun ayakkabılardan yana kullanmalısınız.

İlginizi Çekebilir: Sanat Felsefesinin Temel Kavramı Güzellik 

Gezi Rehberi
Alanya: Akdeniz’in İncisi
Gezi Rehberi
Karavan ile Gezilebilecek Eşsiz Güzellikler
Gezi Rehberi
Mısır Seyahatinde Görülmesi Gereken Yerler
Henüz bir yorum yok.