Gündem

Kripto Para Nedir, Yeni Dünyada Rol Sahibi Mi?


Dijitalleşen dünyanın kayda değer adımlarından biri de gün geçtikçe kullanıcısı artan dijital para birimlerinin oluşumudur. Bu para değerlerinin iniş çıkışlarıyla, borsa sahiplerinin kaçışlarıyla veya kripto para borsalarının çöküşleriyle herkesin dilinde olan bu sanal para fulyası gündeme oturmuş durumda. Peki ya kripto para, bitcoin nedir? Ne işe yarar, güvenilir mi, yeni dünyada rol sahibi mi? Gelin bu sanal para dünyasına bir göz atıp kafanızdaki soru işaretlerini giderelim.

Kripto Para Nedir?

Çoğu insanın birkaç senedir bildiği halbuki 2008’de ortaya çıkmış, bilgisayarların enerjisiyle oluşmuş bir para birimi ve alışveriş değeridir. Şu an ülkelerin merkez bankalarının karşılıksız olarak bastığı, somut olarak hepimizin cebinde bulunan dolar, euro, TL gibi para birimlerinin aksine soyut ve dijital olan bir para birimi diyebiliriz kripto para için. Herkesin kullandığı bu somut paraları dijital borsalara göndererek veya kredi kartlarını kullanarak kripto para birimlerini almak mümkündür. Henüz alışverişte veya parasal her durumda kullanılan bir değer olmamasına karşın uzmanlar tarafından 10 yıl içerisinde her alanda ve her yerde kullanılacağı öngörülür.

Güvenilir midir?

Sanal para birimi olup arkasında merkezi bir otorite bulundurmaması bazılarının bu birime soğuk bakıp güvenmemesine sebep olsa da ekonomistlerin derinlemesine yaptığı objektif yorumlar, güvensizliğin doğru olmadığı yönündedir. Açıklamak gerekirse para teorilerine göre, karşılıksız ve limitsiz basılan her para değer kaybetmeye mahkumdur fakat para limitli, belirli sayıda olursa değeri asla yok olmaz.

kripto para

Getirileri Nelerdir?

Hayatımızın her yerinde kullandığımız para alışverişi için taraflar arasında merkezi bir kurum veya sistem olmadığında paranın iletimi hem daha ucuz hem de daha hızlı olur. Çünkü merkezi bir kuruma yaptığı tasdikleme işinden ötürü verilmesi gereken bir ücret söz konusu olmaz. Aynı zamanda taraflar arasında bir kurum olmayıp işlemin dijital üzerinden yapılmasından işlem çok daha hızlı gerçekleşecektir.

Ek olarak da bu sistemi insanlar değil bilgisayarlar yürüttüğünden, sistemin içinde herhangi bir aldatmaca, yolsuzluk durumu bulunması söz konusu değildir. Sistem tam anlamıyla şeffaflaşır.

Yeni Dünyada Yeri Nedir?

Küreselliği amaçlayan fakat ulusal olmayı da destekleyenlerle; evrensel olmayı destekleyen ve bunu ilke haline getiren Z kuşağının çarpıştığı nokta olacaktır kripto para borsası. Fakat unutulmamalıdır ki kapitalist sistemin doğurduğu “emek aynı, kazanılan para ayrı” sonucu oluşan çarpıklığı zamanla, değeri yok olmayan kripto paralar giderecektir. Oluşturulan bu dağınık sistemler, merkezi sistemlerden çok daha güvenilir ve değerli olacaktır.

Kripto para

Gündemdeki Borsa Batışlarına Çözüm Nedir?

Öncelikle kripto para alacağınız borsa şirketinin en az 2-3 yıllık işlem geçmişi bulunması ve borsa şirketinin sağlam bir aplikasyona sahip olması dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardır. Bilindik ve işlem geçmişi kuvvetli olan borsalarda gündemdeki batışlar gibi bir sorun yaşamanız söz konusu olmayacaktır. Örnek vermek gerekirse bitcoin ve ethereum diğer kriptolara göre çok daha önde ve rağbeti fazladır. Son olarak devletin bu borsa şirketlerine regülasyon getirmesi sistemi mükemmelleştirecek en büyük adımdır ve ilerleyen zamanlarda da atılacak bir adım gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir: Windsor Hanedanı: Birleşik Krallığı Yöneten Aile

Gündem
Formula: Bahreyn Grad Prix’inde Neler Yaşandı?
Gündem
Otomobil Sektöründe Dev Dönüşüm: TOGG
Başarı Hikâyesi
Uzaya Çıkan İlk Türk: Alper Gezeravcı
Henüz bir yorum yok.