Genel

96. Oscar Ödül Töreni


 

Merhaba sevgili KalemlİK okurları, tüm dünyanın sabırsızlıkla beklediği o gece geldi çattı! Bugünkü yazımızda 10 Mart 2024’te 96’ncısı gerçekleşen Akademi Ödülleri’ne ya da bir diğer adıyla Oscar Ödül Töreni’ne değindik. Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

 

İlk olarak 1929’da düzenlenen ve 1. Akademi Ödülleri adını alan tören Louis B. Mayer öncülüğünde Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (AMPAS) tarafından düzenlendi. Mayer’in bu töreni oluşturma amacı 5 branşı (oyuncular, yönetmenler, yapımcılar, teknisyenler ve yazarlar) birleştirmekti. 1929’da düzenlenen bu törende 1927 ve 1928 çıkışlı filmlere ödül verilmiştir. Kaliforniya’nın Los Angeles şehrindeki Hollywood Roosevelt Hotel’de düzenlenen nitelikli akşam yemeğinde ödüller sahiplerini bulmuş; ilk seferinde 270 kişinin katıldığı töreni dönemin AMPAS başkanı Douglas Fairbanks sunmuştur.

96.sı düzenlenen törende ise sunuculuğu 4. kez ABD’li oyuncu ve komedyen Jimmy Kimmel üstlendi ve tören Los Angeles, Dolby Theatre’de düzenlendi. Bu sene formatında değişikliğe gidilen törende önceki yıllarda ödül almış aktör ve aktrisler sahneye gelip bu yılki aday ve kategorilerle ilgili fikirlerini biz izleyenlerle paylaştı. 23 farklı kategoriye sahip olan tören, yaklaşık 6.000 katılımcıyla gerçekleşti. Törene 13 dalda aday gösterilen ve 7 dalda ödül alan Oppenheimer damga vurdu. Aynı zamanda Oppenheimer filmi Christopher Nolan, Robert Downey Jr. ve Cillian Murphy’ye ilk Oscarlarını kazandırdı. İlk ödülünü almak için sahneye çıkan Muphy, ödülünü tüm bu yolda ilerleyenlere adadı ve akademiye teşekkürlerini sundu. Emma Stone ise 11 dalda aday olan ve 4 Oscar alan Poor Things filmindeki rolü ile 2. kez En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldü. Başarılı oyuncu, sahnede göz yaşlarını tutamadı ve konuşmasında ekip olmanın önemini vurguladı ardından ödülü tüm ekip arkadaşlarına ithaf etti. ABD’li şarkıcı Billie Eilish ise Barbie filmi için seslendirdiği “What Was I Made For?” şarkısı ile 2 kategoride ödül alan en genç isim olarak tarihe geçti. Aynı zamanda Ryan Gosling, Barbie filmindeki bir diğer şarkı olan “I’m Just Ken” şarkısı ile törenin ilerleyen saatlerinde bir performans sergiledi.

Formatında ve akışındaki küçük değişikliklerle konukları ve ekran başındakileri kendine bir kez daha kilitleyen o büyük gecede bir diğer sürpriz ise Barbie filmindeki ‘’Ken’’ rolüyle Ryan Gosling oldu. Gosling, yer aldığı filmdeki ‘’I’m Just Ken’’ şarkısıyla canlı performans sergiledi ve şovuyla izleyenlerden beğeni topladı.

 

Oscar Ödül Töreni’nin tarihine ve gecenin detaylarına değindiğimiz yazımızın geri kalanında ise kazanları liste halinde görebilirsiniz.

Oscar Ödül Töreni’nin Kazananları

 EN İYİ ERKEK OYUNCU: Cillian Murphy, Oppenheimer

 EN İYİ KADIN OYUNCU: Emma Stone, Poor Things

 EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU: Robert Downey Jr., Oppenheimer

 EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU: Da’Vine Joy Randolph, The Holdovers

 EN İYİ YÖNETMEN: Christopher Nolan, Oppenheimer

 EN İYİ FİLM: Oppenheimer

 EN İYİ ORİJİNAL SENARYO: Anatomy of A Fall

 EN İYİ UYARLAMA SENARYO: American Fiction

 EN İYİ BELGESEL: 20 Days in Mariupol

 EN İYİ KISA BELGESEL FİLMİ: The Last Repair Shop

 EN İYİ ORİJİNAL ŞARKI: ‘’What Was I Made For?’’ -Barbie

 EN İYİ SES: The Zone of Interest

 EN İYİ ANİMASYON FİLMİ: The Boy and The Heron

 EN İYİ ORİJİNAL FİLM MÜZİĞİ: Oppenheimer

 EN İYİ ULUSLARARASI FİLM: The Zone of Interest

 EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ: Oppenheimer

 EN İYİ KOSTÜM TASARIMI: Poor Things

 EN İYİ KURGU: Oppenheimer

 EN İYİ MAKYAJ VE SAÇ TASARIMI: Poor Things

 EN İYİ KISA ANİMASYON FİLMİ: War is Over

 EN İYİ PRODÜKSİYON TASARIMI: Poor Things

 EN İYİ GÖRSEL EFEKT: Godzilla Minus One

 EN İYİ LIVE – ACTION FİLM: The Wonderful of Henry Sugar

 

İlginizi çekebilir: Buda’nın Sekiz Aşamalı Yolu ve “Nirvana”

 

Genel
Hafta Sonu Evde Keyifle Kal #2
Genel
Bilişsel Çarpıtmalar: İnsan ve Düşünce Sistemi
Genel
Sosyal Medyanın Acımasız Yüzü: Linç Kültürü
Henüz bir yorum yok.