Kültür/Sanat

Windsor Hanedanı: Birleşik Krallığı Yöneten Aile


Sevgili KalemlİK okurları, bugün sizlere Edinburgh Dükü Prens Philip’in ölümüyle son zamanlarda gündemde olan Windsor Hanedanı’ndan bahsedeceğiz.

Windsor Hanedanı, 1917 yılında Saxe-Coburg-Gotha Hanedanı’ndan gelen ilk Birleşik Krallık monarkı, adını tarihte sıklıkla duyduğumuz Kraliçe Victoria’nın oğlu Kral VII. Edward tarafından kuruldu. Başlarda Saxe-Coburg-Gotha Hanedanı olarak kurulan bu hanedan, ailenin Alman kökenleri ve siyasi çatışmalar nedeniyle Kral V. George tarafından Windsor Hanedanı ismini aldı.

Windsor Hanedanı

Windsor ismi, Berkshire Kontluğu içerisinde yer alan Windsor şehri ve içinde kraliyet ailesinin Windsor Sarayı’nı temsil ediyor. 1960 yılının şubat ayında Kraliçe II. Elizabeth soyundan gelenlerin, eğer kraliyet unvanlarından birini taşımıyorlarsa, Mountbatten-Windsor soy ismini kullanacaklarını ilan etti. Bununla birlikte kraliçenin soyundan gelen bütün soy bugün bu soy ismini kullanıyor. Şu an hâlâ İngiltere’de tahtta olan Windsor Hanedanı kurulduğu zamandan itibaren hâlâ tahtta varlığını sürdürmektedir.

İngiltere’de yönetim biçimi anayasal monarşidir ve Windsor Hanedanı’nın varlığı semboliktir. Devlet yönetiminden bağımsız hareket edemezler ancak ülke yönetiminde fikir beyanında bulunabilirler. Fakat bulundukları fikir beyanları devlet yönetiminde önem arz eder. Söz sahibi olmadıkları halde Windsor Hanedanı’nın mutlaka onaylaması gereken kanunlar vardır. Yasa tasarılarının kabul edilmesi, parlamentonun açılması gibi konular kraliyet ailesinin onayından geçen konulardır.

Kraliyet ailesinin toplam serveti 88 milyar dolar ve bu servet her geçen gün katlanmaya devam ediyor. Toplanan vergilerden de pay aldıkları bilinen kraliyet ailesi, servetleriyle kurdukları birçok yardım kuruluşuyla yardıma muhtaç insanlara yardım ediyor. Bununla beraber servetin mirasçılarından Prens Harry, 2020 yılının başlarında eşi Meghan Markle, kraliyetten ayrıldıklarını açıkladılar.

Windsor Hanedanı

Yakın zamanda 99 yaşında hayatını kaybeden Edinburgh Dükü Prens Philip’i son yolculuğuna uğurlandı. Koronavirüs yüzünden katılımcıların az olduğu cenaze töreni bir süre daha gündemden düşmeyecek gibi duruyor.

Netflix’te de yer alan The Crown dizisi kraliyet ailesinin geçmişine ışık tutar nitelikte. 2016 yapımı olan dizi, II. Elizabeth’in tahta geçişinden bu yana yaşanan olayları anlatıyor. Kraliyet ailesinin geçmişini merak ediyor ve bu konuya ilgiliyim diyorsanız izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

İlginizi Çekebilir: Sen Hiç Ateş Böceği Gördün Mü? Filmi Mercek Altında

Kültür/Sanat
Edebiyat Dünyası: İlham Veren Kadın Yazarlar
Kültür/Sanat
Zaman Bir İllüzyon Mudur?
Kültür/Sanat
Sanat Tarihi: Gizemli Tablolar
Henüz bir yorum yok.