Bilim / Teknoloji

LinkedIn Nasıl Daha Etkili Kullanılır?


Merhaba sevgili Kalemlik okurları. Bugün sizlere Linkedin kullanımının iyi bir network’e katkısından bahsedeceğim. İsterseniz öncelikle “Linkedin Nedir?” sorusunu cevaplayalım.
Linkedin, sosyal ağımızı genişletebileceğimiz bir sosyal medya platformudur. Burada sosyal ağdan kastedilen biraz daha profesyonel, iş veya eğitime odaklı bir sosyal ağdır. Bir firma yöneticisi, bir çalışan, yeni mezun veya öğrenci olan herkesin kullanabileceği bu platform; farklı sektörlerden insanlarla bağlantı kurmanızı, profesyonel iş hayatınız için yeni fırsatları yakalamanızı sağlar.
Öncelikle siteye kaydolduğunuzda kendi profilinizi oluşturmanız gerekiyor. Okuduğunuz okullar, iş deneyimleriniz, yaptığınız projeler, bildiğiniz diller gibi kendinize ait bilgileri sisteme yükleyerek profilinizi oluşturuyorsunuz. Aslında bir bakıma herkesin CV’sini hazırladığı bir platform da diyebiliriz.
Peki, Linkedin’in network’e katkıları nelerdir?
1. Tanıyor Olabileceğiniz İnsanlar:
Profilinize okuduğunuz okulları yazabileceğinizden bahsetmiştim. Okuduğunuz okulları girdikten sonra tanıyor olabilmeniz ihtimaline karşın Linkedin, sizinle aynı okulda okuyan insanları karşınıza çıkarıyor. Aralarında tanıdığınız insanların da bulunabildiği bu profillerle bağlantı kurabiliyorsunuz. Aynı zamanda şu an neler yaptıklarını, nerede, hangi pozisyonda çalıştıklarını öğrenebiliyorsunuz. Bu şekilde öncelikle ağınızı tanıyor olabileceğiniz kişilerle genişletmeye başlayabilirsiniz.
2. Arama Motoru:
Bir öğrenci veya yeni mezun olarak iş arıyorsanız Linkedin sizler için uygun ilanları size sunabilir. Çalışmak istediğiniz alan veya şirketi arattığınızda öncelikle karşınıza çalışanlar arasından sizinle aynı okulda okuyan veya sizinle aynı mesleği icra eden insanlar çıkacaktır. Bu şekilde öncelikle tanıyor olabileceğiniz insanlarla iletişime geçmek, işiniz için onların sizlere referans olmasını sağlayabilir. Ayrıca herhangi bir firmayı arattığınızda Linkedin, çalışanlardan uygulamayı kullanan tüm profilleri karşınıza çıkarıyor. Bu şekilde kimin hangi pozisyonda çalıştığını görebilir ve iletişime geçeceğiniz insanı kolaylıkla seçebilirsiniz.

3. Aktif Paylaşım Yapmak:
Linkedin üzerinden yeni işinizi, yaptığınız projeleri aktif olarak paylaşarak etkileşimlerinizi arttırabilirsiniz. Bu sayede farklı insanların, hatta belki de üst düzey yöneticilerin dikkatini çekebilir ve fark edilmenizi sağlayabilirsiniz.
4. Linkedin Etkinliklerine Katılmak:
Linkedin’de bazı online gerçekleşen etkinliklerin linklerini bulabilirsiniz. Bu etkinlikleri takviminize ekleyebilir, paylaşabilir ve ağınızdaki insanları etkinliğe davet edebilirsiniz. Bu şekilde hem kendinize bireysel olarak fayda sağlamış olur hem de etkinliği organize edenlerden katılımcılara kadar herkes ile tanışıp bağlantı kurabilirsiniz.
Başlangıç olarak bu birkaç adımı uygulayarak profilinizin daha çok görüntülenmesini, insanların sizlerle bağlantı kurmasını dolayısıyla da network’ünüzün genişlemesini sağlayabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir: Zincir Marketler Nasıl Büyüdü/ Büyüyor? 
Bilim / Teknoloji
Video Oyunlarının Tarihi ve Gelişim Süreci
Bilim / Teknoloji
Zihin Aktarımı Mümkün mü?
Başarı Hikâyesi
Uzaya Çıkan İlk Türk: Alper Gezeravcı
Henüz bir yorum yok.