Gündem

Formula: Bahreyn Grad Prix’inde Neler Yaşandı?


Son zamanlarda popülaritesinin artmasıyla birlikte Formula ve motor sporları, büyük merak konusu haline geldi. Peki, dünyanın en iyi yirmisinin yarıştığı Formula 1’de son zamanlarda neler yaşanıyor?

Geçtiğimiz hafta 2022 sezonunun başlamasıyla birlikte F1’de büyük gelişmeler yaşanmış bulunmakta. Bunun yanında başta 2021 için planlanan fakat pandemi sebebiyle ertelenen yeni kurallar ve Pirelli’nin yeni lastikleri bu sene yürürlülüğe girdi. Rekabeti arttırmaya ve yarış hazzını maksimuma çıkarmaya yönelik bu değişim, spordaki süregelen düzeni alaşağı etti.

18 Mart’ta ilk antrenmanların başlamasıyla beraber İspanya ve Bahreyn’de gerçekleşen kış testlerinden çok farklı bir tablo çizildi. Son 8 senenin markalar şampiyonu Mercedes, en azılı rakiplerine karşı geride kaldı. 2020 ve 2021 sezonlarında şampiyonluğun hayalini dahi kuramayan Şahlanan At (Ferrari) çok iyi bir hafta sonu geçirerek Cumartesi günü yapılan sıralama turlarında parlayan yıldızı Charles Leclerc ile Pole pozisyonunun sahibi oldu. Ferrari’nin 1:30:558’lik süresini +0.123 ve +0.129 saniyelik farklarla Red Bull’un son dünya şampiyonu genç pilot Max Verstappen ve Ferrari pilotu Carlos Sainz takip etti. Mercedes pilotları Hamilton ve Russell ise yarışa 5. ve 9. sıralardan başladı. Testlerde genel olarak bir dayanıklılık sorunu yaşansa da özellikle Mercedes güç ünitesini kullanan Aston Martin ve McLaren gibi diğer takımların, hem sıralamalarda hem de Pazar günü gerçekleşen Bahreyn Grand Prix’sinde geride kalması dikkat topladı.

Yarışın ilk turlarında Mercedeslerin “kendi liglerinde” sayılmayacak takımlarla çekişme yaşaması dikkat çekti. Birçok taraftar ve yorumcu tarafından Formula 1’in geleceği olarak nitelendirilen ve karting dönemlerinden beri rakip olan iki genç yıldız Leclerc ve Verstappen, DRS sisteminin de yardımıyla seyirciye 17. ve 20. turlar arasında kıyasıya bir birincilik mücadelesi izletti. Sonrasında Verstappen’e takım tarafından frenleri soğutması emredildiğinde fark tekrar açılmaya başladı.

Geçtiğimiz sene son sıralarda adeta sürünen Alfa Romeo ve Haas orta sektörlere tırmanarak Alpha Tauri ve hatta Mercedesler ile sıralama yarışına tutuştu. Fakat zaten Ferrari motoru kullanan takımlardaki yükseliş gözden kaçmadı. Yarışın ortalarına gelindiğinde ön sıralardaki araçların McLaren ve Williams gibi takımlara tur bindirmeye başlaması aradaki farkı gözler önüne serer nitelikteydi.

Sainz’in orta hamur lastiklerin beklenenden iyi olduğunu vurgulaması üzerine Verstappen ve Leclerc pite çağrıldı. RedBull’a kıyasla pit stop süresi yarım saniye daha az olan Ferrari pit düzlüğünden 1.2 saniye avantajla ayrılmış oldu.

Takım mühendisinin Leclerc’e lastik tutuşunun Verstappen’e kıyasla gayet iyi olduğunu söylemesinin hemen ardından Red Bull büyük bir risk alarak pilotlarını 3. kez pite soktu ve yumuşak hamur lastikleri tercih etti.

Güvenlik aracının sağladığı avantajla hala 2 ve 4. sıralarda olan Red Bullların önlerindeki Ferrariler ile çekişmeye girmesi beklenirken 3. sıradaki Ferrari pilotu Carlos Sainz, Verstappen’e bir atak yaptı ve birkaç turdur direksiyonda problem yaşayan Max Verstappen’i geçmeyi başardı. Sainz’in 2.liğe oturmasının hemen ardından bataryada bir sıkıntı olduğunu söyleyen Verstappen inanılmaz derecede güç kaybetti ve neredeyse emekleyerek Red Bull garajına döndü.

formula

Orta sıralarda, geçtiğimiz haftalarda Rus pilot Nikita Mazepin ile olan anlaşmasını sonlandırarak eski pilotları Kevin Magnussen’i tekrar koltuğa oturtan Haas, Alfa Romeo, Alpine ve Alpha Tauri araçları kıyasıya bir mücadele gösterirken, yeni otomobiller için çok heyecanlı olduğunu ve yarışmayı çok özlediğini dile getiren Magnussen bu gruptan galip olarak ayrıldı.

Yarışmanın son turunda, diğer Red Bull pilotu Sergio Perez’in de güç kaybetmeye başlamasının ardından aradaki farkı kapatan Mercedesler, Perez’in spin atmasıyla beraber birer sıra kazandılar. İki aracıyla birlikte yarıştan çekilen Red Bull, 7 kez dünya şampiyonu yaşlı kurt Lewis Hamilton’a bir podyum hediye etmiş oldu. Yarıştan 1 ve 2. pozisyonlarla ayrılan Ferrari 2019 Singapur GP’sinden beri ilk galibiyetini elde etti ve tam 909 gün sonra taraftar grubu Tifosi’yi bu hasretten kurtarmış oldu. En hızlı turun da sahibi olan ve kariyerinin 3. zaferini elde eden Charles Leclerc inanılmaz savunması ve hatasız sürüşüyle günün pilotu seçildi. Takım sonuçtan memnun bir şekilde ayrılırken iki pilot da emeklerinin karşılığını almanın çok güzel olduğundan ve takım olarak daha da çok çalışacaklarından bahsettiler.

Ferrari’yi tebrik eden büyük şampiyon Hamilton, onları tekrar liderlik mücadelesinde görmekten memnun olduğunu dile getirdi. Aynı zamanda Mercedes olarak başlarını öne değip daha çok çalışmaları gerektiğini söyledi.

Sezonun oldukça olaylı geçen ilk yarışından sonra yeni kullanılmaya başlanan E10 yakıtına rağmen güç ünitesinin geçen seneye kıyasla daha güçlü olduğunu, Ferrari motorunun griddeki en güçlü motor olduğunu ve Mercedes ile Honda güç ünitelerinde büyük bir kuvvet kaybı yaşandığını söyleyebiliriz.

Yeni kurallarla beraber, birkaç takımın dominasyonuyla geçen son yıllardan sonra 2022 sezonu çok daha keyifli bir görüntü sunuyor. Milyonları ekrana kilitleyen Formula 1’de sıradaki durak Suudi Arabistan! Bu hafta pazar günü, yeni bir pist üzerinde ilk kez gerçekleşecek olan Cidde yarışı herkes için bir merak konusu.us

İlginizi Çekebilir: LinkedIn Nasıl Daha Etkili Kullanılır?

 

Gündem
Alışılmadık Zamana Alışılmadık Yeni Renk
Gündem
EuroLeague Şampiyonu Anadolu Efes
Gündem
Yatırımcı mısın, Borsacı mı?
Henüz bir yorum yok.