Kültür/Sanat

Medusa Efsanesi


Merhaba sevgili KalemİK okurları! Bu yazımızda sizinle Medusa’nın trajik hikayesini okuyacağız.

Efsaneye göre üç kız kardeşten tek ölümlü olanı Medusa güzelliği dillere destan, tanrıları bile kendine aşık eden bir kadındır. Kardeşleriyle birlikte zekâ tanrısı Athena’nın tapınağında yaşayan Medusa için güzelliği önemli değildir. O kendini Tanrılara adamıştır. Günlerden bir gün Athena‘nın aşık olduğu Poseidon, Medusa’yı görür görmez ona vurulur fakat ölümlü birine aşık olmanın onu küçük düşüreceğini düşünerek bunu asla dile getirmek istemez. Medusa’ya karşı aşkını büyük bir takıntı haline getiren Poseidon bir gün Athena’nın tapınağında onunla zorla birlikte olur. Bunu duyan Athena adeta çılgına dönmüş ve intikamını Medusa’dan en acı şekilde almak istemiştir.

Athena, Medusa’nın güzeller güzeli saçlarını yılana dönüştürür. Yüzünü de bir daha kimsenin bakmaması için bakanı taşa çeviren bir lanetle cezalandırır. Eski güzelliğinden eser kalmayan Medusa tapınaktan sürülür ve onunla aynı laneti taşımaya başlayan kardeşleriyle bir mağarada yaşamaya başlar. Athena’nın içini soğutmayan bu intikam Medusa’yı öldürmesi için görevlendirdiği üvey kardeşi Perseus ile daha da şiddetlenir. Söylentilere göre Athena üvey kardeşine bir görünmezlik miğferi vermiştir. Çünkü Medusa’yı öldürme görevini hakkıyla yerine getirmesi için onun taşa çeviren gözlerine bakmadan ona yeterince yaklaşması gerekir. Fakat bazı kaynaklar Perseus’un annesinin kralla evlendiği ve daha sonra kralın Perseus’u istememesiyle ona asla geri dönemeyeceği bir görev olan Medusa’yı öldürme görevi verdiğini söyler.

Perseus taşa dönüşmeden Medusa’yı öldürmeyi başarır ama hesaba katmadığı bir şey vardır. O da Medusa’nın o birliktelikten hamile kaldığıdır. Medusa öldüğü gibi bedeninden iki varlık çıkar. Onlardan birisi kanatlı bir at olan Pegasus diğeriyse Hrisaor‘dur. Athena denizler tanrısı Poseidon’dan olan bu iki çocuğu kendisine köle yapmak ister. Perseus Medusa’yı öldürme görevini tamamladıktan sonra bir süre hâlâ etkili olan Medusa’nın taşa çevirme lanetini kullanır. Bu güç sayesinde bir sürü seferden galip ayrılır. Sonunda Medusa’nın başını Athena’ya getirir. Athena ise onu kalkanının üzerine sabitler. Böylece Athena’nın sonu ölümle biten intikamı sona ermiş olur.

İlginizi çekebilir: Nobel Ödülü Alan İlk Kadın: Marie Curie

Kültür/Sanat
Filozofların Gözünden Mutluluğa Bakış
Kültür/Sanat
Analog Kolaj: Gelenekseli Dijitalle Buluşturan Sanat
Kültür/Sanat
Zaman Bir İllüzyon Mudur?
Henüz bir yorum yok.