Genel

Sitcom Neden Bu Kadar Çok Popüler?


Merhaba sevgili KalemlİK okurları! Yoğun geçen günlerimizin sonunda hepimiz üzerimizdeki yorgunluğu atmak için bazı yollar izleriz. Bazılarımız bunun için şarkı dinlemeyi, bazılarımız ise kitap okumayı tercih eder. Tüm bunlar bir yana birçoğumuz ise dizi izlemeyi tercih ederiz. Bu yoğun hayat temposundan bize kalan kısa vakitte bizi yormayacak ve rahatlatacak türdeki dizileri izlemek isterken aynı zamanda da stresten uzaklaştıracak ve neşelendirecek şeyler izlemek isteriz. İşte tam da bu sırada akıllara sitcom gelir.

Bu yazımda günümüzde oldukça fazla izlenen sitcom konusunu ele alarak bu tür dizilerin neden bu kadar çok rağbet gördüğü hakkında fikirlerimi sizlerle paylaşacağım. Yazı sonunda yer verdiğim bu türdeki dizi öneri listesine göz atmayı unutmayın, iyi okumalar!

Sitcom kelimesi ‘situation comedy’ kelimelerinin kısaltılmasından oluşuyor ve durum komedisi anlamına geliyor. İlk olarak radyoda yayımlanmaya başlamış olan sitcomlar daha sonralarda ise dizi halinde yayımlanmaya başlanıyor. Sitcomların komedi yapmayı hedeflemesi komediseverlerin ilgi odağı oluyor, peki neden? Genellikle yarım saatlik bölümlerden oluşuyor olması ve diğer türlerle karşılaştırıldığında bölümlerinin kısa ve akıcı olması izleyiciyi kendine çekmesinde büyük bir etken. Ev, ofis veya çalışma alanları gibi tek bir mekanda çekiliyor olması da izleyiciyi ekrana bağlayan sebeplerden biri diyebiliriz. Bu mekanlarda çekiliyor olmasıyla günlük yaşantı birebir izleyiciye aktarılıyor, aynı zamanda günlük hayat samimiyeti de izleyiciye hissettiriliyor. Bunların yanı sıra farklılık arayan izleyiciler için sitcomların animasyon olarak da yayımlanıyor olması izleyici kitlesinin artmasına sebep oluyor. Böylece sitcomun hitap ettiği kitle büyüyor ve gördüğü rağbet artıyor. Sitcomun animasyon türünde ilk örnekleri ise aslında her birimizin en az bir kere de olsa izlemiş olduğu Taş Devri ve Jetgiller’dir.

Sitcom severlerin izlemeyi sevdiği ve sizlere keyifli anlar yaşatacak dizi önerilerimi paylaşıyorum. İyi seyirler!

Yabancı Sitcom Dizi Önerileri:

 1. Friends
 2. How I Met Your Mother
 3. The Office
 4. Community
 5. Modern Family
 6. The Big Bang Theory
 7. ALF
 8. Brooklyn Nine-Nine

 

Animasyon Sitcom Dizi Önerileri:

 1. Taş Devri
 2. Jetgiller
 3. Bojack Horsman
 4. The Simpsons
 5. Disenchantment

İİlginizi çekebilir: Değişen Vitrin Tasarımları 

Genel
Sevilen Yazar Mehmet Berk Yaltırık Röportajı
Genel
Sosyal Medyanın Acımasız Yüzü: Linç Kültürü
Genel
Beyin Yakan Filmler ve İlginç Senaryolar
Henüz bir yorum yok.