Spor

Ekstrem Sporlar: Adrenalinin Doruk Noktası


Merhaba sevgili KalemlİK okuyucusu! Eğer adrenaline ilginiz varsa ve kendinizi kısıtlamadan farklı aktiviteler yapmak istiyorsanız ekstrem sporlara yönelebilirsiniz. Ekstrem sporlara ilgi duyanların merakını cezbedecek yazımızla karşınızdayız. İyi okumalar!

Her macera sporu altında riskler barındırır, eğer bu spor hakkında yeterince deneyiminiz yoksa her türlü tehlikeyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Ekstrem sporlar, kimi zaman tehlikeli sporlar olarak algılansa da neyin nasıl yapılması gerektiğini biliyorsanız ve gerekli eğitimleri alıyorsanız oldukça güvenlidirler. Hatta sokakta yürürken başınıza bir iş gelme olasılığı ekstrem bir spor yaparken başınıza bir iş gelme olasılığından daha yüksektir. Kısacası, ekstrem sporlar sanıldığı kadar tehlikeli değildir diyebiliriz.

Spor

İnsanların en çok ilgi duydukları bazı ekstrem sporları şöyle sıralayabiliriz; Kanatlı Tulum Uçuşu, Serbest Akrobasi, Buz Tırmanışı, Uçurtma Sörfü, Helikopterli Kayak, Volkan Kayağı, Dağ Bisikleti, Mağara Dalışı…  İnsanlar neden bu sporlara ilgi duyar ki diyebilirsiniz, bunun birçok cevabı olabilir. Bazı insanlar korkularını yenmek için, bazı insanların adrenalin bağımlılıkları olduğu için, bazı insanlar farklı olmak herkesin ilgilendiği herkesin bildiği sporları yapmak istemediği için bu sporlara yönelme ihtiyacı duyuyorlar. 

Ekstrem

Ülkemizin coğrafi konumu birçok ekstrem spora olanak sağlasa da insanların bu konuda pek ilgileri yoktur. Ülkemizdeki bu tarz sporları yapabileceğiniz yerleri ise şöyle sıralayabiliriz: Ölüdeniz, yamaç paraşütü için en çok tercih edilen yerlerin başında gelmektedir. Yamaç paraşütü için hava şartları çok önemlidir. Doğru zamanı yakaladığınız an bu deneyim paha biçilemez olacaktır. Ölüdeniz’in yanı sıra Kaş ilçesinde ve Bursa Gürsu’da da bu deneyimi yaşayabilirsiniz. Bir diğeri ise Kiteboard. İnsanlar arasında yeni yeni yaygınlaşan bu sporla paraşüt ile suda kayak yapabiliyorsunuz. Bu sporu en güzel yapacağınız yerlerin başında Gökova gelmektedir. Gökova dışında rüzgârın ve doğanın uygun olduğu birçok yerde de bu sporu deneyimlemeniz mümkündür. Rafting için belki de dünyanın en iyi konumlarından birinde bulunuyoruz. Türkiye’de bir numaralı rafting merkezi denildiğinde ise en başta akla gelen yer Çoruh Nehri’dir. Artvin’de rafting yapmanın da meraklıları için ayrı bir yeri vardır. Her yıl burada rafting yapmak için binlerce insan ülkenin hatta dünyanın dört bir yanından gelmektedir. 

Ekstrem sporlar her ne kadar bazı insanlar için tehlikeli gözükse de bazıları için bir yaşam tarzı olmaya devam ediyor. Gün geçtikçe de insanların daha çok ilgisini çekeceğe benziyor.

İlginizi çekebilir: Sitcom Neden Bu Kadar Çok Popüler?

Spor
Türkiye Futbol Ülkesi midir?
Spor
Spor Dünyasının Yeni Trendleri
Spor
Motor Sporlarının Tarihi ve Günümüzdeki Yeri
Henüz bir yorum yok.