Genel

Cezailer: Dizi İncelemesi


Bir normalin kaç yüzü vardır ve hangisi doğrudur?

Pat Deneyi ya da bilinen adıyla Rosenhan Deneyi, Psikiyatr David Rosenhan tarafından gerçekleştirilmiş ve psikoloji dünyasında ortaya koyduğu sonuçlarla birçok dengeyi değiştirmiş önemli bir deneydir. Kendisinin de içinde bulunduğu psikolog, pedagog, öğrenci, ev hanımı ve ressamdan oluşan bir ekiple farklı kliniklere giderek “bilinmezden sesler duyduklarını” iddia edip kliniğe yatarlar. Belli bir süre sonra daha iyi olduklarını söyleyerek klinikten ayrılmak istediklerini belirtirler. Ve gittikleri her klinikteki psikiyatrlar bu akıl sağlığı yerinde olan insanlara ciddi psikolojik tanılar koyarak onlara inanmazlar. Ve deney, akıl sağlığının yerinde olup olmadığının doğru bir şekilde anlaşılıp anlaşılmadığına ilişkin tartışmalı sonuçlara ulaşmıştır. (Melissa, 2020)

Cezailer dizisi bu deneyi çok başarılı bir kurguyla günümüze taşımıştır. Başrollerinde Yiğit Özşener ve Rıza Kocaoğlu’nun bulunduğu dizi, dijital platformda yayınlandığı ilk günden büyük bir seyirci kitlesine ulaşmayı başarmıştır. 6 bölümden oluşan dizi birinci sezonunu tamamlamış ve seyircileri büyük bir ilgiyle “Devamı olacak mı?” sorusunun cevabını beklemektedir.

Dizide Psikiyatr Mert Güngel (Yiğit Özşener), cezai hükmü olmayan psikiyatrik hastaların bulunduğu kliniğe Rosenhan Deneyini uygulamak için gitmiştir. Büyük bir tesadüf ki o hafta klinikte belgesel çekimleri vardır dolayısıyla Dr. Mert hem deneyi uygulayacak hem de deney kaydedileceği için bir ilki gerçekleştirecektir. Fakat gün geçtikçe Mert’in akıl sağlığını yitirdiğini ve bunun sonucunda orada olduğunu söyleyen o kadar kişi olmuştur ki Mert, oradan kurtulabilmenin bir yolunu aramaya başlar. Bu sırada da Klinik Şefi Menderes Bey’in (Rıza Kocaoğlu) bir sırrını öğrenir. Böylece olaylar birbirini takip eder. Farklı psikiyatrik tanılarla ve onların ikonik diyaloglarıyla günlük hayatında neler olup bittiğini belgesel sayesinde öğrendiğimiz Cezai Hükümlüler -başka bir deyişle Cezailer- Mert’in aralarına katılmasıyla birçok dengenin değiştiğini anlamışlardır. Ardı arkası kesilmeyen olayların, farklı bir dünyaya kapı aralayan ve içinde bulunduğumuz durumun gördüğümüzden daha farklı boyutları olabileceğini gözler önüne seren bu dizi; sürükleyiciliği ve hayran olunası olaylar zinciriyle kesinlikle 2022’nin iddialı yapımları arasında yerini almıştır.

İlginizi çekebilir: Formula 1: 2022 Sezonu ve Efsanenin Vedası

Genel
Startup Nedir?
Genel
Peter Pan Sendromu: Gerçek Dünyaya Uyanma Korkusu
Genel
Bitki Bazlı Vegan Deriler Nedir?
Henüz bir yorum yok.