Genel

21/90 Kuralı ile Bir Yeniliğe Var Mısınız?


Her yeni gün değişen ve dönüşen günümüz dünyasında bizler de değişiyoruz. Yeniliğe ihtiyaç duyup değişmek isteyebiliyoruz. Bu değişimler için de ilk adımımız yeni kararlar almak oluyor. Ancak her ne kadar “yeni hedefler, yeni bir ben” diyerek kolları sıvasak da bu o kadar da kolay olmuyor. Çünkü bir alışkanlık kazanmak ya da bırakmak güçlü bir irade kadar zaman da istiyor. İşte bu noktada size, hedeflerinizi kalıcı ve uygulanabilir hale getirmeyi kolaylaştıracak 21/90 kuralından bahsedeceğim. İlk olarak “21/90 kuralı nedir?” bundan başlayalım.

Yapılan araştırmalara göre kurala ismini veren ilk sayı “21”, bir alışkanlıktan vazgeçmek veya bir alışkanlığı edinmek için beynimizin ihtiyaç duyduğu minimum gün sayısıdır. Diğer sayı olan “90” ise vazgeçilen veya alışkanlık haline getirilen davranışların kalıcı ve sürdürülebilir olması için gerekli zamandır. Yani bizler 21 gün boyunca devam ettirdiğimiz rutinlerimizi 90 gün daha uygulamayı başarırsak kalıcılığı sağlamış oluyoruz. Bu alışkanlığı yaşamımızın bir parçası haline getirmiş oluyoruz. 

21/90 kuralı

Kuraldan da anlayacağınız üzere aslında hayatımıza dair bütün süreçlerin, değişimlerin temeli zihnimizde atılıyor ve başlıyor. Dolayısıyla zaman ve motivasyon, alışkanlığı kazanma sürecinde en etkili faktörler olarak söylenilse de asıl kilit nokta zihnimiz! Bu alışkanlık sürecini sadece motivasyonla veya zamanla sınırlandırıp kendimizi şartlarsak sürekliliği sağlayamayız. Şimdi gelin hep birlikte bu kuralın nasıl uygulandığına bakalım.

İlk adımımız: Hedef belirlemek!

Öncelikle hayatınıza bütünsel bir çerçeveden bakıp neyi istediğinizi netleştirin. Kendinize sorular sormaya başlayın ve cevaplarınız her ne ise kendinizle filtresiz bir şekilde paylaşın. Bastırmadan, kontrol etmeye çalışmadan… Cevaplarınızdan emin olduğunuzda da ikinci adıma geçin.

21/90 Kuralı

İkinci adımımız: Plan oluşturmak!

Hedeflerinize ulaşmak için neler yapmanız gerekiyorsa bunların planını oluşturmanız gerekiyor. Nasıl başlamak istediğinizi, nasıl ilerlemek istediğinizi yazın. Bu iki adımdan sonrası kendiliğinden geliyor zaten. Tek yapmanız gereken odağınızı koruyarak ve pes etmeyerek oluşturduğunuz planı uygulamak. Evet; her zaman, her koşulda bunları sağlamak zor olabilir. Haklısınız. Ancak hedeflerinize ulaşmanın verdiği mutluluğun ve hayatınızdaki kalıcı değişimin size getirilerinin çok bambaşka olacağına emin olabilirsiniz. Umarım 21/90 kuralı size biraz olsun yol gösterir ve istediğiniz yenilikleri hayatınıza katmanızda yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir: IQ ve EQ: Mantık ve Duygunun Birleşimi

 

Genel
Doğa ile İnsanın Uyumu
Genel
Aura: Enerji Alanının Üzerimizde Bıraktığı Etkiler
Genel
Popüler Kültür Neden Eleştiriliyor?
Henüz bir yorum yok.