Genel

Oscar: Akademi Ödülleri’nin Tarihi


Tarihin en eski ve en popüler, tüm dünyada gerçekleştiği aya damgasını vuran, etkisi bir sonrakine kadar süren bir ödül töreni: Akademi Ödülleri veya popüler adıyla Oscar Ödülleri. Bugünkü konumuz temeli 1929’a uzanan, savaşa, pandemiye yenik düşmeyen, birçok ilklerin yaşandığı bu ödül töreni.

Oscar ödül töreni, sinema sektöründe 1929’dan beri 24 farklı kategoride verilen Kaliforniya kökenli bir ödül törenidir. Bu törende ödül almış filmler, yönetmenler, oyuncular uluslararası alanda çok büyük değer görürler. Walt Disney 59 kere aday olup 22 tane ödül kazanarak en çok Oscar kazanmış kişi konumunda bulunuyor. 

Tarihte hiçbir zaman iptal edilmeyen veya atlanmayan ödül töreni sadece 3 kez ertelendi ve çok geçmeden aynı sene içerisinde hatta aynı ay içerisinde yapıldı. 1938 Los Angeles büyük sel felaketi, 1968 Martin Luther King’in ölümü ve 1981’de cumhurbaşkanı Ronald Reagen’a yapılan suikast girişimi bu görkemli ödül gecesinin ertelenmesine yol açmıştır. 

Bu ödül törenindeki bir diğer şaşırılacak şey ise ‘’Oscar’’ ödül töreninin değil, verilen heykelciğin ismidir ve bu ismin nereden geldiği hâlâ daha tam olarak bilinmemektedir. Söylentilerden en büyüğü ise ödülün verildiği akademinin kütüphanesinde görevli olan Margaret Herrick’in verilen heykelciği amcası Oscar’a benzetmesinden dolayı böyle anıldığıdır. Peki bu Oscar Heykelciği neyi temsil ediyor? Sanat yönetmeni Cedric Gibbons’ın tasarladığı bu heykelcik başta aktörler olmak üzere yapımcılar, yönetmenler, yazarlar ve teknik ekibi temsil etmektedir.

Bir Oscar Töreni’nde aday olduğu 11 kategorinin hepsini kazanarak tarihe geçen Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü filmi kırılması zor bir başarıya imza atmıştır. Bunun yanında 11 Oscar alan Ben Hur 12 kategoride, yine 11 Oscar alan Titanic filmi ise 14 kategoride aday gösterilmiştir. Bunların aksine Peter O’Toole 8 kez aday gösterilip hiç kazanamayarak tarihe geçmiştir. 

Hepimizin çok yakından tanıdığı ve oyunculuk dalında kesin Oscar ödülü vardır dediği ama aslında hiç ödül alamayan bazı isimler ise şunlar: John Wick filminin başrolü Keanu Reeves, Dünyanın en önemli komedyenlerinden Jim Carry, sessiz sinema dünyasının efsanesi Charlie Chaplin, Karayip Korsanları’nın Jack Sparrow’u Johnny Deep ve de Dünyaca ünlü iki güzel Scarlett Johnsson ve Margot Robbie bu ödülün şimdiye kadar kazananı olamadılar.

Oscar ödüllerinde geçmişten günümüze çok önemli anlar yaşanmıştır ancak bunlardan 3 tanesi hafızalarda yer etmiştir. İlk olarak 2017 yılında en iyi film kategorisinde ‘’Moonlight’’ filmi yerine ‘’La La Land’’ isminin açıklanması. Bu durum hemen düzeltildi. İkinci bir unutulmayan olay ise 2022 yılında gerçekleşti. Will Smith, törenin sunucusu Chris Rock’a, eşi Jada Pinkeet Smith’in hastalığı üzerinden şaka yapması üzerine sahneye çıkarak tokat attı. Sonuncu olarak hafızalarda belki de en çok akılda kalan olay 2014 yılında yaşandı. Sunucu Ellen DeGeneres’in birçok ünlüyle yaptığı selfie tüm Dünyada selfie akımını da başlatmış oldu.

Bu sene 93. Kez düzenlenecek olan ödül töreni 12 Mart 2023’te sahiplerini bulacak. Törende en dikkat şey ise 11 dalda aday gösterilen ‘’Everything Everywhere All At Once’’ filmidir.

      And the Oscar Goes To…

İlginizi çekebilir: İnsanlığın Ortak Zihni: Kolektif Bilinçaltı

Genel
Medet, İhtiyaçlarınız İçin Yanınızda!
Genel
Bun Design: Çağdaş Tasarımlar ve Kişisel Dokunuşlar
Genel
Dijital Ayak İzi
Henüz bir yorum yok.