Genel

Bilinçsiz Bir Hastalık: Kleptomani


Merhaba KalemlİK Okurları! Bu yazımızda son zamanlarda hepimizin duyduğu belki şahit olduğu ancak bir hastalık olduğunu düşünmediği bir konuya değineceğiz. Bilinçsiz bir çalma hastalığı: Kleptomani… Herhangi bir hırsızlık vakasıyla karşılaştırılamayacak bir kontrol bozukluğu olan kleptomani; kişinin gerçekten ihtiyacı olmayan eşyaları çalma dürtüsüne karşı koyamamayı içeren psikolojik bir rahatsızlıktır. Bilinçsiz bir çalma hastalığı olan kleptomaninin belirtileri şunlardır:

 • İhtiyaç duymadığınız eşyaları çalma dürtüsü
 • Gitgide artan gerginlik, uyarılma dürtüsü ve endişe hissi
 • Çalarken zevk alma ve tatmin olma
 • Çaldıktan sonra oluşan büyük pişmanlık ve utanç duygusu
 • Olayların tekrarlanması

Bu rahatsızlığa sahip olan kişilerde belirli özellikler benzer ya da aynıdır. Bazen nöbet halinde bu durum sizi bulabilir ve o an karşı çıkma refleksinizi kaybedebilirsiniz.

 • Kleptomani nöbetleri ansızın, herhangi birisinin yardımını almadan ve plansız bir şekilde gerçekleşir.
 • Kleptomani hastaları genellikle halka açık ve kalabalık yerlerde hırsızlık yaparlar.
 • Kleptomani hastalarının çaldığı eşyalar genellikle kullanılmaz. Bu eşyalar genellikle saklanır, bağışlanır hatta bazen çalınan yere iade edilir.

Yakın çevrenizde Kleptomani hastası olduğundan şüphe ettiğiniz biri varsa  onunla ilgili endişenizi kendisine nazikçe söyleyin. Bunun kişisel bir özellik değil, bir dürtü kontrol bozukluğu olduğunu doğru bir üslup ile anlatın. Kişiye karşı suçlayıcı ve yargılayıcı şekilde yaklaşmayın. Endişenizin kişinin sağlığıyla ilgili olduğunu söyleyin ve kendisinin psikolojik yardım alması gerektiğini, aksi takdirde kendisine ve çevresine zarar verebileceğini bildirin.

Kleptomani hastaları genellikle tutuklanmaktan korktukları için psikolojik yardıma başvururlar. Kleptomaninin insanın iradesini etkileme derecesine göre cezasızlığa veya cezada indirime sebebiyet vermektedir. Bu konu hakkında ceza kanunun 32.maddesinde bahsedilir:

Madde 32- (1) Akıl hastalığı nedeniyle, işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamayan veya bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneği önemli derecede azalmış olan kişiye ceza verilmez. Ancak, bu kişiler hakkında güvenlik tedbirine karar verilir.

Tedavi edilmediği takdirde birçok ciddi ailesel, finansal, yasal ve duygusal problemlere neden olabilir. Kişiler çalmanın yanlış olduğunu bilse de bu dürtüye karşı koyamazlar ve bunun sonucunda suçluluk, pişmanlık, utanç ve nefret ile dolarlar.

Kleptomani hastalarıyla ilgili bazı komplikasyonlar vardır. 

 • Yeme bozukluğu
 • Anksiyete
 • Depresyon
 • Bipolar bozukluk
 • Kişilik bozukluğu

Bazılarına göre serotonin hormonunun düzensizliği nedeniyle bazılarına göreyse beyindeki optoin sistemindeki dengesizlik sebebiyle olsa da kleptomoninin sebebi net olarak belirlenememiştir. Bu yüzden kesin olarak bir tedavisi de yoktur. Kleptomani başlar başlamaz psikoterapi ya da ilaç tedavisi görmek hastanın duygularını kontrol etmesine yardımcı olur ve hayat kalitesini artırır. 

İlginizi Çekebilir: 21. Yılın Yıldızları Ödülleri Sahiplerini Buldu

Genel
Varoluşsal Süreç: Kendin Olmak
Genel
Kış Modası: 2022 Trendleri
Genel
Astroloji Nedir, Ne Değildir?
Henüz bir yorum yok.