Genel

Değişen Dünyada Müzik Zevkleri


Müzik, ruhumuzu dinlendirdiğimiz önemli bir araçtır. Kimileri kendini sakinleştirmek adına dinlerken kimileri de eğlenmek ya da üzüldüğünde veya acı bir olay yaşadığında ona tanıklık etmesini istediği için müziği bir çıkış kapısı olarak bulur. Tabii bu müzik zevklerimiz gerek yaş aralığı olsun gerekse hayatta edindiğimiz acı tatlı tecrübelerden ya da yaşayıp büyüdüğümüz çevre koşullarından dolayı farklılık gösterebilir.

Anadolu insanımız, halk müziğini daha çok sever. Türkü, burada en çok öne çıkan formdur. Batıda ise sanat müziğine ve pop müziğe daha fazla ilgi gösterilir. İşte kültürel kimlik burada ortaya çıkar ve müzik seçiminde önemli rol oynar. Alınan kültüre, gelenek ve görenekler ve insanın kendini ifade ediş tarzına göre müzik dinleme seçenekleri oluşur. Bir de müzikleri dinlediğimiz platformların da etkisini unutmayalım. Mesela bundan 20-30 yıl öncesine gidelim. O zamanlardaki imkanlar günümüze göre daha kısıtlıydı. Kasetler, radyolar vardı ve herkesin orada dinlediği müzik türü neredeyse aynıydı çünkü fazla bir seçenek olanağı yoktu. Sanatçılar belli başlı kişilerdi, çıkardığı müzik tarzları ve konuları da aynı şekilde kısıtlıydı. 

Günümüzde ise imkânlar çok fazla. Müzik dinleme ihtiyacımızı birçok yolla gideriyor ve birçok yerde karşımıza çıkan bu müzikleri belki de sadece kulak aşinalığından dolayı hoşumuza gitmesiyle dinlemeye başlıyoruz. Bize aracı olan müzik platformları arasına her geçen gün yenisi eklenmeye devam ediyor. Önceden sadece televizyondan dinlediğimiz şarkılar şimdi telefonlarımızda, üstelik çeşit çeşit uygulamarda yer alıyor. Bildiğimiz gibi bunlar Spotify, Apple Music, YouTube Music, Deezer, SoundCloud…  Bu uygulamalarda en çok dinlenen şarkılar önümüze çıkmasıyla daha çok keşfediliyor. Önceden pop müziğin yükselişte olan yerini rap ve rock müzikler alıyor. Peki neden? Maalesef birçok insanımız popüler kültürün mağduru olmuş durumda. Sadece çoğu insan tarafından dinleniyor diye o şarkıyı dinleyen oldukça kişi var. Sanatçıların da etkisi oldukça yüksek tabii. Belli başlı sanatçılar oldukça ilgi görüyor, uzun zamandır var olan şarkıları bir anda patlıyor ve dinlenmeye başlanıyor. Popüler kültür böylece hayatımızın büyük bir alanını kaplıyor.

Bir diğer neden ise bu uygulamaları kullanan kitlenin yaş aralığı. Genellikle gençler tarafından ilgiyle kullanılan bu uygulamalarda onların ilgisini çeken müzik tarzını en üst sıralarda görüyoruz. Böylece uygulamaya giren diğer yaş grupları da en üst sırada yer alan şarkılara göz atarken onları ilk sıralara taşıyorlar. Bu tür davranışlarımız sayesinde her geçen gün dinlenen müzik türleri farklılık gösterebiliyor. 

Tüm dünyadaki dijitalleşmeyle birlikte değişen müzik uygulamaları, türleri ve zevklerini görmek insanlar açısından kaçınılmaz oluyor. Eminiz ki, gelecek yıllarda da bugün dinlediğimiz müziklere farklı bir bakış açısıyla bakıyor olacağız.

İlginizi çekebilir: Ekstrem Sporlar: Adrenalinin Doruk Noktası

 

Genel
Dunning-Kruger Etkisi
Genel
Arthur Schopenhauer ve Mutluluk
Genel
Otuz Yıl Gençleştirilen Deri Hücresi Çalışması
Henüz bir yorum yok.