Bilim / Teknoloji

Clubhouse: İnternetin Yeni Trendi


Yeteneğimizi, iş yapma şeklimizi kısaca yaşamımıza dair her şeyi yeniden şekillendiren sosyal medya platformlarına geçtiğimiz günlerde bir yenisi daha eklendi. Bugün size alışılmış sosyal medya platformlarını geride bırakarak her geçen gün popülerleşen Clubhouse uygulamasını anlatacağım.

Clubhouse Nedir?

Paul Davison ve Rohan Seth tarafından oluşturulan uygulamada diğer platformların aksine fotoğraf ve video paylaşımı yapılmıyor. Şirket kendisini, “her yerdeki insanların konuşabildiği, hikâyeler anlatabildiği, fikir geliştirdiği, arkadaşlıkları derinleştirdiği ve ilginç yeni insanlarla tanıştığı” sese dayalı yeni bir sosyal proje türü olarak tanımlıyor. Bu tanımdan da anlaşıldığı üzere uygulama ses kanallarına odaklanıyor.

Clubhouse

Nasıl Kullanılır?

Oprah, Ashton Kutcher, Jared Leto ve Chris Rock gibi dünyaca ünlü insanları içinde barındıran uygulamayı bu kadar kısa sürede popülerleştiren en önemli faktör, sadece davet yoluyla kullanılabiliyor olması. En azından şimdilik her kullanıcı sadece iki kişiye davet yollayabiliyor. Şirket bu politikasını hem bir pazarlama stratejisi olduğundan hem de daha fazla insanı idare etmelerini sağlayacak özellikleri geliştirmeyi henüz bitirmedikleri için uyguluyor.

Şimdilik sadece IOS kullanıcılarının kullanabildiği bu uygulamada davet aldıysanız yapmanız gereken tek şey uygulamayı yüklemek. Bu aşamadan sonraysa ilgi alanlarınızı işaretleyip istediğiniz herhangi bir odaya girmek. İletişim bu odalarda sadece sesli şekilde gerçekleşiyor. Eğer iletişime dahil olmak isterseniz el kaldırıp odadaki moderatörlerin izniyle konuşabiliyorsunuz.

Pandemiyle birlikte daha hızlı şekilde dijitale evrilen dünyada yerini alan uygulamanın Forbes’e göre hisse değeri 100 milyon dolar. Peki, şimdiden bile hisse değeri bu kadar fazla olan uygulamanın geleceği nasıl olacak?

Şu an için bunu tahmin edebilmek zor gözüküyor. Zamanla neler olacağını hep beraber izleyip göreceğiz. Eğer siz de uygulamayı deneyimlemek istiyorsanız buradan indirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: WhatsApp’ı Aratmayacak Mesajlaşma Uygulamaları 

Bilim / Teknoloji
Yıldızlar Hakkında Her Şey
Bilim / Teknoloji
Zihin Aktarımı Mümkün mü?
Bilim / Teknoloji
Columbia Uzay Mekiği Kazası
  • Merak ettiğim bir konuydu, çok açıklayıcı bir yazı olmuş emeğinize sağlık.


  • Harika bir yazı eline sağlık Sude!


  • Çok güzel olmuş Sudecim,ellerine sağlık.


  • Çok faydalı bi yazı olmuş teşekkürler


  • Harika bir yazı Sude! Eline sağlık.