Bilim / Teknoloji

WhatsApp’ı Aratmayacak Mesajlaşma Uygulamaları


2009 yılında kurulan ve 2014 yılında Facebook’a satılan WhatsApp, yeni ve radikal bir kararla gündemde. 2018 yılında Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in davası yüzünden gözleri üstüne çeken uygulama, kullanım şartları ve gizlilik politikasında değişikliğe gitti. Uygulama, 4 Ocak’ta kullanıcılara gönderdiği bildirimle, kullanıcıların kişisel verilerine erişim izni istiyor. Bu bildirimdeki sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcıların, 8 Şubat’tan itibaren uygulamayı kullanamayacağı da bildirimde yer alan başka bir detay. Çeşitli sosyal medya platformlarında ve haber kanallarında eleştiri oklarına tutulan WhatsApp, yaptığı açıklamalara göre kararının arkasında duracağa benziyor.

WhatsApp’ın gizlilik politikasındaki bu ani değişiklikten sonra kişisel verilerini paylaşmak istemeyen bazı kullanıcılar ise yeni bir mesajlaşma uygulaması arayışındalar. Biz de sizin için WhatsApp’ı aratmayacak uygulamaları araştırdık:

Telegram:

2014 yılından beri faaliyette olan Telegram, WhatsApp uygulamasında yer alan sesli ve görüntülü arama, sesli mesajlaşma, farklı biçimlerde dosya aktarımı ve konum paylaşma gibi özelliklere sahip. Bunun yanı sıra gizlilik konusunda bazı özellikler göze çarpıyor. Gizli sohbet imkânıyla, yazışmalara Telegram dahil olmak üzere kimsenin ulaşamayacağı iddia ediliyor. Masaüstü uygulaması da olan Telegram bu yönüyle de WhatsApp’la benzerlik gösteriyor. Telegram’ın bu özellikler dışında eksi bir özelliği yok değil. Telegram’ın kurucusu, yakın zamanda uygulamaya reklamların geleceğini açıkladı. Bu durum WhatsApp’tan sonra başka mesajlaşma uygulaması arayışında olan kullanıcıları nasıl etkileyecek, birlikte göreceğiz. IOS kullanıcıları buradan, Android kullanıcıları ise buradan Telegram’ı indirerek deneyimleyebilirler.

Signal:

Elon Musk’ın önerdiği Signal diğer bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. ABD menşeili olan uygulama, diğer uygulamaların aksine toplanılan verileri kimlikle ilişkilendiremeyecek şekilde saklı tutmakla fark yaratıyor. Güvenli olmasının nedeni ise açık kaynak bir yazılım kullanıyor olması. Böylece verileriniz güvence altına alınıyor. WhatsApp’taki birçok özelliğe sahip olan uygulama “süreli mesajlaşma” özelliğiyle WhatsApp’tan farklı bir özelliğe de sahip. Bu özellik sayesinde kullanıcıların dikkatini çekecekmiş gibi görünüyor. Sadece telefon numarası talep eden Signal, aynı zamanda Android kullanıcıları içinde SMS uygulaması işlevi görüyor. IOS kullanıcıları buradan, Android kullanıcıları ise buradan Signal’i indirerek deneyimleyebilirler.

Bip:

Listemizdeki yerli tek uygulama olan Bip, Turkcell’in çatı firma olduğu bir mesajlaşma uygulaması. Yerli WhatsApp diyebileceğimiz bu uygulama, kişisel verilerimizi topluyor ancak bu verileri bizimle ilişkilendiremeyecek şekilde saklı tutuyor. Çeşitli oyunların ve para transfer özelliğinin olduğu Bip, bu özelliklerle de WhatsApp’tan ayrılıyor. Ünlü Karikatürist Yiğit Özgür’ün Bip için tasarladığı çıkartmalar da mesajlaşmalara farklı bir mizah katıyor. IOS kullanıcıları buradan, Android kullanıcıları ise buradan Bip’i indirerek deneyimleyebilirler.

WhatsApp

Listelediğimiz uygulamalardan hangisine kullanıcı göçü en fazla olacak merak konusu. Tabii bir de WhatsApp gibi bir platformun bu kadar büyük kullanıcı kaybından sonraki hamlesi de…

İlginizi Çekebilir: Gain: Dijital Dünyanın Yeni Platformu

Bilim / Teknoloji
Genom Düzenleme Teknolojisi: CRISPR-Cas9
Bilim / Teknoloji
Kara Delikler ve Evrenin Genişlemesi
Bilim / Teknoloji
Voyager: Dünya Manzaralı İlk Uzay Oteli
 • Tam da şu an ihtiyacımız olan bu bilgilendirme için çok teşekkür ediyorum Berkay bey🤗


 • Çok güzel bir yazı olmuş.Kaleminize sağlık ✍️✍️


 • Detaylı ve aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler Berkay.


 • Güzel bir karşılaştırma olmuş.


 • Aydınlanma yaşadım sayenizde berkay bey tebrikler


  • Tam ve net olarak aradığım bir yazıydı , eline sağlık good job


 • Beklenen bilgilendirme🤩 Teşekkürler Berkay bey☺️


 • Akıcı ve bilgilendirici bir yazıydı, teşekkürler


 • Yazınız için çok teşekkürler ben signali öneriyorum.


 • Bip gerçekten son günlerde çok iyi reklamlar yaparak krizi fırsata çevirdi


 • bilgilendirici bir yazıydı çok güzel yazmışsın eline sağlık


 • Ellerinize sağlık


 • susu

  Author Yanıtla

  çok teşekkürler Berkaycım tam zamanında gelen bilgilendirici yazın için


 • Ellerinize sağlık tam ihtiyacımız olan yazı


 • Bilgilendirici ve güzel bir yazıydı ellerine sağlık 🌸


 • Kaleminize, emeğinize sağlık. Aklımdaki tüm sorulara yanıt oldu diyebilirim. Çalışmalarınızın devamını mutlaka bekliyorum.