Bilim / Teknoloji

Yıldızlar Hakkında Her Şey


Resmi tanımına bakacak olursak Türk Dil Kurumu’na göre yıldız: Çekirdeğinde oluşan füzyon sonucunda açığa çıkan enerjiyi uzaya ışınım biçiminde yayan, ışıklı gök cisimlerinden her biri. Bilimsel tanımlarından birine göre ise yıldız; kendiliğinden ışık ve ısı saçan, büyük çoğunlukla hidrojen ve helyumdan oluşan nokta şeklinde bir plazma küresidir. Peki yıldızlar nasıl oluşmuştur?

Yıldızların oluşumu hakkında çok net bir bilgi henüz bulunamamaktadır. Fakat en çok araştırma yapılan ve merak edilen konulardan biridir. Yıldızların oluşumu çok uzun yıllar içinde olmaktadır. Yıldız oluşumunda yüksek oranda helyum ve hidrojen bulunur. Bu yüksek oranda bulunan gazlar zamanla sıkışmaya başlar ve içe doğru göçer. Yani Yıldız oluşumunun en kısa anlatımı bir araya gelen gazlar ve toz kütlelerinin sıkışmasıdır.

Yıldızlar

Yıldızlar da diğer canlılar gibi doğar, büyür ve ölür. Ölüm kavramı bildiğimiz anlamda değildir. Yıldızlar patlayarak ve uzay boşluğuna savrularak ölürler. Yıldızların ölümü astronomide Süpernova olarak adlandırılır.

Isının yanında ışık da saçan yıldızlar büyüme aşamasında birçok kez renk değişimine uğrarlar ve bu renklerden her biri o anki sıcaklık hakkında bize bilgi verir. Örneğin yıldızın rengi mavi ve beyazsa bu en yüksek seviyedeki sıcaklar diyebiliriz. Sarı renkli yıldızlar ortalama sıcaklığı temsil ederken, kırmızı yıldızların en soğuk yıldız anlamına gelir.

Renklerin yıldızlar hakkında verdiği tek bilgi ısıları değildir. Artık gelişen teknoloji sayesinde yıldızların içerisindeki kümelerin parlaklıklarını inceleyerek yaşlarına da ulaşmak mümkün.

Gezegenlerin de birer yıldız olduğunu biliyoruz. Aslında onlar ile ilgili doğru bilinen çok fazla yanlış var. Bunlardan biri Dünya’ya en yakın olan gezegen hangisidir sorusu. Muhtemelen bunu okurken cevabınızı verdiniz bile. Yüksek bir kesim bu sorunun cevabına Mars dese bile Dünya’ya en yakın olan gezegen Venüs gezegenidir. Büyüklük olarak da Dünya’ya oldukça benzediği için Dünya’nın kız kardeşi olarak da adlandırılır.

Yıldızlar

Yıldızlar hakkında en çok aratılan şeylerden biri de Dünya’ya en yakın yıldızın hangisi olduğudur. Tam olarak kesin bir ölçü verilemese de Dünya’ya en yakın olan gezen Güneş’tir ve yakınlığı da yaklaşık olarak 150 milyon kilometredir.

Peki sizin favori yıldızınız hangisi?

İlginizi Çekebilir: Selena Dizisinin Kıvılcım’ı Hazal Şenel Röportajı

Bilim / Teknoloji
Omicron Varyantı Hakkında Bilinmeyenler
Bilim / Teknoloji
Hayatımızı Kolaylaştıran Mobil Uygulamalar
Bilim / Teknoloji
Kara Delikler ve Evrenin Genişlemesi
Henüz bir yorum yok.