Genel

Dropshipping: Yeni Nesil Ticaret Nasıl Yapılıyor?


Günümüzde öğrenmeye ve yeniliklere açık bir toplum olarak birden fazla alana adım atmaktayız. Bunlardan bir tanesi ise ticaret yapmak. Geçmişe şöyle bir baktığımızda ticaret yapmak ciddi anlamda tecrübe gerektiren, usta-çırak ilişkisine dayanan bir meslekti. Şu an herhangi bir tecrübeye dayanılmaksızın 18 yaşında bir birey tarafından dahi yapılabilmekte. Bunun en önemli etkeni ise tekrar söylemeliyim ki bilinçli toplum ve bununla beraber gelişen teknoloji. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte herhangi bir ürün alma-satma konusunda birçok kolaylık sağlayan yeni nesil ticaret dropshipping artık hayatımızda ve bizimle!

dropshipping

Çok uzağa gitmeden 5-10 yıl öncesini, çocukluk yıllarımızı hatırlayalım. Evimize bir şey almak için çarşıya giderdik. En uygun ürün nerede diye dükkan dükkan dolaşırdık. Şimdi ise öyle mi? Hemen telefonumuzu çıkartıyoruz, ilgili e-ticaret sitesine giriş yapıyoruz. Adresimizi veriyoruz ve kısa süre içinde ürün bize ulaşmış oluyor. İnanabiliyor musunuz artık satın alacağımız ürüne biz gitmiyoruz o bizim ayağımıza geliyor. İşte tam da burada size dropshipping kavramından bahsetmek istiyorum.

dropshipping

Dropshipping dilimizde direkt nakliyesiz, stoksuz satış anlamlarına gelmektedir. Dropshipping’te öncelikle siz e-ticaret yapan çeşitli siteler üzerinden sanal mağaza açıyorsunuz, mağazanızı açtıktan sonra firmaların ürünlerini kendi mağazanıza ekliyorsunuz. Eklediğiniz ürünler müşteriler tarafından satın alındığı takdirde siz de müşterinin gerekli bilgilerini tedarikçi firmaya iletiyorsunuz ve firma ürünü müşteriye gönderiyor. Bu satıştan ise siz de kâr elde ediyorsunuz. Tek bir ürüne veya tek bir markaya bağlı kalmak zorunda asla değilsiniz. İstediğiniz marka ve ürünü satabilir ve bu satıştan da belirli bir kâr elde edebilirsiniz.

Kısacası şu şekilde tanımlayabiliriz: siz firmanın ürününü pazarlıyorsunuz ve sattığınız üründen nakliye ve stok gerekmeden belirli bir kazanç elde ediyorsunuz. Bu şekilde hem firma ürününü daha çok kitleye ulaştırmış oluyor hem de bu işi yapan kişi para kazanmış oluyor.

dropshipping

Şimdi de bazı avantaj ve dezavantajlarından bahsedelim;

Avantajları
  • Esnek çalışma koşullarına sahipsiniz.
  • Herhangi bir depo, mağaza gibi bir konum veya lokasyona ihtiyaç duymazsınız.
  • Düşük sermaye ile ticarete başlamak isteyenler için oldukça mantıklıdır.
  • Her şey tedarikçi firma tarafından yapıldığı için kargo, paket, ulaştırma, çalışan personel tarzı konularla siz ilgilenmezsiniz.
Dezavantajları
  • Müşteri memnuniyeti açısından tedarikçi firma ile çok yakın bağ ve kargo takibi yapılması gerekmektedir.
  • Müşterilerle iyi iletişim kurabilmek adına satılan ürün hakkında detaylı bilgi sahibi olmak gerekir.
  • Rekabet-kâr marjı konularında hassas olmak gerekmektedir.
  • Mağaza açtığımız e-ticaret sitesi tarafından, dropshipping yapan kişilerden belirli bir miktarda komisyon alınmaktadır.

Son olarak yeni dünya trendi olan dropshipping’in hangi e-ticaret platformaları üzerinden yapabileceğine dair bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Gerda Taro: Savaşın Gerçek Yüzünü Gösteren Kadın

Genel
100. Yılında Cumhuriyet
Genel
Dijital Çağın Eseri: Televizyon Dünyası
Genel
Bilişsel Çarpıtmalar: İnsan ve Düşünce Sistemi
Henüz bir yorum yok.