Genel

Dijital Çağın Eseri: Televizyon Dünyası


Dijitalleşme, özellikle pandemi döneminde televizyon dünyasını ve internet platformlarını derinden etkileyen değişim… Pandemi tüm dünyayı evlere tıkarken dijital platform girişimcileri için yepyeni bir fırsat kapısını da aralamış oldu. Yeni çıkan mobil uygulamalar ve web siteler yavaşça geleneksel tüketim alışkanlıklarımızı değiştirdi. Alışveriş alışkanlıklarımızdan medyatik alışkanlıklarımıza kadar köklü bir değişime geçiş yaptık. Bu yazımızda, dijitalleşme ve dijitalleşmenin televizyon dünyasına etkilerinden bahsedeceğiz. Keyifli okumalar dileriz!

Dijital

Dijitalleşme, sonu bilinmez bir keşif yolculuğu… Hayatlarımıza hızlı bir giriş yapan bu gelişim, başlarda alışveriş uygulamalarındaki dijitalleşme süreciyle başladı. Trendyol, Hepsiburada, n11 gibi farklı girişimler önderliğinde Netflix’in popülerliğinin artması, Netflix’in popülerliğine karşın yerli dijital içerik platformları BluTv, PuhuTv gibi platformların hayatımıza girmesiyle geleneksel medyanın büyülü şatosunun duvarları yıkılmaya başladı. Haber kanalları, gazeteler, dergiler dijital platformlarda paylaşım yapmaya başladı.

Yurt dışında her ne kadar yaygın olsa da ülkemizde “dijitale içerik üretme” fikri Türk televizyonuna fazlasıyla uzaktı. İlk internet dizisi “Masum” da geleneksel medya alışkanlıklarını taşıyan bir yapım olmuştu. BluTv ve PuhuTv’de yayınlanan içeriklerin ardından Netflix için de projeler hayata geçirilmeye başlandı. BluTV, PuhuTV, Netflix derken Gain, Exxen, Disney Plus gibi platformların da hayatımıza girmesiyle televizyon sektörü yoğunluğunun büyük bir kısmını dijitale yöneltmeye başladı. Bu yönelmede pandemi etkisi elbette ki yadsınamaz.

Televizyon

Eski televizyon alışkanlıklarımıza baktığımızda bütün akşam televizyonun karşısında oturduğumuz, uzun süreler dizi ve reklamları izlediğimiz gerek bize fiziksel gerekse zihinsel ve bedensel sorunlar yaratan alışkanlıklarla karşılaşıyoruz. Fakat televizyon dünyasındaki dijitalleşme; bizi eskiye oranla daha üretken, zaman yönetiminin daha farkında, zihinsel ve bedensel olarak daha aktif bireyler haline getirmeye başladı. Dizilerin daha kısa sürelerde çekilmesi, bölümleri istediğimiz zaman oynatıp durdurma şansı ve içeriklere taşınabilir cihazlardan ulaşım sağlayabilmemiz dijitalleşen televizyon dünyasına çabuk adapte olabilmemizi de sağlamış oldu. 

Dijitalleşmenin sırrı içinde bulunduğumuz çağ mıdır yoksa yıllardır insan ihtiyacının pandemi ile birlikte hızlı bir şekilde kullanıma sunulması mıdır, bunu bilemeyiz. Fakat hepimizin çok emin olduğu bir şey vardır; o da pratikleşen ve hızlanan dünyamızda, bizleri çağın gerisinde tutan televizyon alışkanlıklarımıza veda etmenin vaktinin çoktan geldiği ve hatta geçtiğidir. Gelecek hiç beklenmedik sürprizlerle doludur ama unutmayın ki televizyon dünyasındaki dijitalleşme de bu sürprizlerden biriydi.

İlginizi Çekebilir: İstanbul ve Turist Olmak: Müzeler

Genel
Levi’s®: Sokak Stili ve Cool Tarzın Temsilcisi
Genel
Sosyal Medyada Bilgi Kirliliği
Genel
Overthinking Sendromunun Üstesinden Nasıl Gelinir?
Henüz bir yorum yok.